Archiwum

Powrót do listy aktualności

XV kwesta ruszy już w piątek 30.10.2008

Tradycyjnie w Dniu Wszystkich Świętych w całym kraju zbierane są pieniądze na renowację zabytkowych nekropolii. W Pińczowie kwestowanie odbędzie się już po raz XV i trwać będzie przez trzy dni – od piątku (31.X) do niedzieli włącznie (2 XI). Dzięki pomocy wolontariuszy i ofiarności mieszkańców co roku do puszek kwestujących trafia coraz więcej pieniędzy. W ubiegłym roku udało się zebrać 3500 zł.

 <img src="images/aktualnosci/old/news/721225371730cmentarz.jpg" border="0" alt="" />
Fot. Wojciech Bałabański

Kwestowanie rozpocznie się już w piątek i trwać będzie od 13:00 do 20:00. W sobotę i niedzielę zbiórka trwać będzie nieco dłużej – od 10:00 do 20:00.

W najstarszej części nekropolii znajdującej się na cmentarzu parafialny przy ul. Grodziskowej zachowały się  groby osób urodzonych jeszcze w XVIII wieku. Poza lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej, zabytkowe groby spotkać można także w innych miejscach. Wiele z nich wymaga pilnych renowacji. Pieniądze jakie trafią do puszek kwestujących  przeznaczone zostaną na odnowę tych zabytków. Fakt, że mieszkańcy naszego miasta tak chętnie brali udział w dotychczasowych kwestach świadczy, iż wszyscy poczuwamy się do odpowiedzialności za ratowanie tego świadectwa naszej lokalnej historii.

Organizatorami XV kwesty są Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia i Muzeum Regionalne w Pińczowie.