Archiwum

Powrót do listy aktualności

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz 04.07.2008

Wybitny skrzypek Vadim Brodski z programem „Od Klasyki do Jazzu” oraz Beata Czernecka w repertuarze „Artyści Piwnicy pod Baranami” będą gwiazdami koncertu w Pińczowie, który organizowany jest w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.  Koncert odbędzie się 5 lipca 2008 roku (sobota) o godzinie 22:00 w Synagodze Starej.

godz. 22.00 – Synagoga w Pińczowie

„Od Klasyki do Jazzu”
Vadim Brodski – skrzypce
Bartek Wezner – fortepian
Tomasz Kupiec – kontrabas,
Piotr Biskupski – perkusja

„Artyści Piwnicy pod Baranami”
Beata Czernecka – śpiew
Michał Półtorak – skrzypce
Tomasz Kmiecik – fortepian

O wykonawcach:

Vadim Brodski

Urodził się w Kijowie. Jest potomkiem znakomitego Adolfa Brodskiego (pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego). Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcja kompozytora. Uczeń Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawski ( Polska 1977 ), Paganini ( Włochy 1984), Tibor Varga ( Szwajcaria 1984). Sukces na Konkursie Wieniawskiego przyniósł artyście nagrania telewizyjne i radiowe a także koncerty w całej Europie. Nowojorski debiut w 1982 roku zaowocował podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society , dla którego nagrał między innymi koncerty skrzypcowe Brahmsa, Paganiniego, Czajkowskiego, Saint-Saënsa , Sibeliusa i Wieniawskiego oraz 6 Sonat na skrzypce solo Eugène Ysaÿe. W latach następnych, Brodski kontynuował działalność koncertową występując z tak znakomitymi orkiestrami jak: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande Orchestra w Genewie. Współpracuje regularnie z włoską TV dla której z Orkiestrą RAI nagrał koncerty skrzypcowe Brucha, Beethovena, Czajkowskiego, Paganiniego, Bartóka i 4 Pory roku Vivaldiego. Występuje w polskiej TV.Od 1985 roku mieszka w Rzymie. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku. Vadim Brodski jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, który miał zaszczyt zagrać w 1998 roku podczas tournée z orkiestrą Simfonica di Savona na słynnym instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Nicolo Paganiniego.

Beata Czernecka

 

Od 1997 roku występuje w kabarecie Piwnica pod Baranami. Jest jedyną artystką przyjętą do tego legendarnego kabaretu po śmierci Piotra Skrzyneckiego. Śpiewanie recitali pieśni jidysz potwierdza kierunek zainteresowań artystycznych Beaty Czerneckiej i daje jej sposobność prezentowania pełni możliwości wokalnych, dramatycznych, interpretacyjnych. W żydowskim koncertowaniu spełnia się dynamiczna osobowość wokalistki i przez to odnajduje niepowtarzalny, mistyczny wyraz.
Teksty utworów zaczerpnięte są ze współczesnej poezji żydowskiej oraz starych ludowych pieśni. Żydowska poezja w bezpośredni sposób mówi o tęsknocie, o potrzebie bliskości drugiego człowieka i Boga, o przyjaźni i o tym, że najważniejsza jest miłość.
Podczas koncertu w Pińczowie wystąpią z nią: skrzypek Michał Półtorak, a na fortepianie zagra Tomasz Kmiecik.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, koło synagogi ustawiony będzie telebim, na którym wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć koncert.

Złotym sponsorem Festiwalu jest Grupa PSB.

SPONSOREM GŁÓWNYM KONCERTU W PIŃCZOWIE JEST FIRMA RIGIPS.