Archiwum

Powrót do listy aktualności

Wysokie loty na fieście balonowej w Masłowie 05.04.2008

Wyjątkowo kolorowe, widowiskowe, a przede wszystkim rodzinne były tegoroczne – XXV Kieleckie Zawody Modeli Balonów na ogrzane powietrze, które odbyły się w sobotę na lotnisku w Masłowie. Z sukcesami w zawodach zadebiutowali młodzi modelarze ze „Skrzydełka” prowadzonego przez stowarzyszenie Aeroklub Regionalny w Pińczowie.


Modelarnia "Skrzydełko" z Pińczowa na XXV Zawodach Modeli Balonów w Masłowie

Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach: standard (o obwodzie balona na równiku nie większym niż 4,8 m i długości brytu nie większej niż 2,6 m) i klasa otwarta (balon o dowolnej wielkości). Balony wykonane były z gładkiej bibuły prasowanej. Każdy zawodnik mógł wykonać dwa loty, z których lepszy liczony był do punktacji indywidualnej. Pomiar czasu lotu mierzony był od chwili wypuszczenia balonu do chwili zetknięcia się z ziemią, przeszkodą lub zniknięcia z pola widzenia.

W klasie standard pińczowianin – Damian Chrobot uplasował się na wysokiej – drugiej pozycji osiągając 1005 punktów. Balon Damiana unosił się w powietrzu prawie17 minut! Tylko o 15 punktów wyprzedził go kielecki modelarz Bartosz Iwański. Trzeci był Marcin Kurek (Kielce) z wynikiem 796 punktów.
W klasie standard wysokie pozycje uzyskało również dwoje wychowanków „Skrzydełka”: Wojtek Bugaj (5 miejsce) i najmłodsza zawodniczka zawodów Maja Ficek-Ciemniak (6 miejsce). Kolorowy i bajkowy balon 5,5-letniej Majki uznano za bezdyskusyjnie najpiękniejszy z biorących udział w zawodach. W klasie otwartej wygrał Grzegorz Poliszuk (Sawin), drugie miejsce zajął Krzysztof Borkowski (Kielce), a trzecie Damian Lis (Kielce). Na szóstym miejscu uplasował się pińczowianin Damian Skowera.Stowarzyszenie Aeroklub Regionalny w Pińczowie zajęło również II miejsce w klasie zespołowej z wynikiem 1615 punktów
. Pińczowian wyprzedzili modelarze z Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej osiągając wynik 1819 punktów.

Zawody balonów na ogrzane powietrze są wyjątkowo widowiskową i efektowną prezentacją klubów i kół modelarni działających w regionie. Zainteresowanie dzieci i młodzieży budową modeli balonów, jako tanią i dostępną formą zabawy, przyczynia się również do rozwijania wśród dzieci rywalizacji sportowej i pasji, jaką niewątpliwie niosą ze sobą sporty lotnicze. Pińczowska modelarnia „Skrzydełko”, którą założyło i prowadzi stowarzyszenie Aeroklub Regionalny w Pińczowie, już planuje udział i organizację kolejnych imprez balonowych. „Chcielibyśmy tą niezwykłą pasją zarazić jak najwięcej dzieci ze szkół z  terenu Gminy Pińczów. Wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w modelarstwie zapraszamy w każdy wtorek i piątek do sali numer 12 Pińczowskiego Samorządowego centrum Kultury.” – mówi Michał Malesza – prezes Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie.

Organizatorem XXV Kieleckich Zawodów Balonowych był Aeroklub Kielecki oraz Klub „Miniatura” prowadzony przez Kazimierza Pelę a działający przy Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wśród sędziów zawodów byli dwaj członkowie Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie: Mariusz Jędruch oraz Szymon Krawicz.


Pińczowski balon  w "klasie otwartej"


Balon namłodszej uczestniczki zawodów Mai Ficek-Ciemniak wzbudził również zainteresowanie mediów


Damian Chrobot (w środku) odbiera nagrodę za II miejsce w kategorii standard