Archiwum

Powrót do listy aktualności

Wielka prezentacja Pińczowa w Krakowie 27.08.2008

Wielki Jarmark Nadnidziański podziwiać będą mieszkańcy miasta i turyści z całego świata. A będzie co oglądać.

Wielka prezentacja Pińczowa na Rynku Głównym w Krakowie trwać będzie w środę od rana do wieczora.

"Jarmark Nadnidziański - Dzień Miasta Pińczowa w Krakowie” odbywa się w ramach tegorocznych IV Europejskich Targów Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego oraz IV Małopolskich Dni Kultury Ludowej.

Bliskie więzi z Krakowem

- To efekt bardzo bliskich więzi, jakie nasze miasto zadzierzgnęło z grodem Kraka w ubiegłym roku podczas obchodzonej w Koperni i Pińczowie 750 rocznicy lokacji Krakowa. W tym roku Pińczów świętuje jubileusz 580-lecia i podczas krakowskiej wyprawy pokażemy gościom z całego świata wiele wątków naszej historii - mówi burmistrz Włodzimierz Badurak.

We wtorek w Pińczowie i całym powiecie trwały ostatnie próby artystów, pakowano dekoracje, elementy wystroju stoisk promocyjnych i wytwory artystów z Ponidzia. Także ludowych, gdyż ponidziański folklor będzie ważnym akcentem zarówno na estradzie przed ratuszem jak i na stoiskach ustawionych na płycie Rynku Głównego.

W salach Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury ostatnie próby odbywał zespół gimnazjalistów, którzy wystąpią z widowiskiem historycznym - tryptykiem "Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens..”, nawiązującym do genezy Pińczowa.

- W przygotowanie tego programu młodzież od wielu miesięcy wkładała mnóstwo pracy. Ogromne było także zaangażowanie rodziców, dzięki którym cały zespół ma tak piękne stroje. Prezentacja w Krakowie to prapremiera spektaklu, a wszystko przygotowywaliśmy pod kątem naszych obchodów jubileuszu miasta, zaplanowanych na 21 września na pińczowskim rynku - mówi Bożena Szatkowska-Mostek, emerytowana pedagog, autorka scenariusza i reżyser spektaklu.

Korowód wokół Rynku

Pińczów rozpocznie swą promocje w Krakowie od wielkiego, barwnego korowodu wokół Rynku Głównego. W samo południe nastąpi uroczyste otwarcie prezentacji. Będzie spektakl historyczny i występ gimnazjalistów z "dwójki”.

Na estradzie będzie też "cepeliowski występ z dedykacją”, a potem przy ratuszu gwiazdami będą: Bogucanie, dzieci ze szkoły w Bogucicach i Koło Gospodyń Wiejskich z tej wsi, które zaprezentuje widowisko obrzędowe. Zaplanowany też jest wielki koncert orkiestry, solistów i duetów ze Szkoły Muzycznej oraz występ Zespołu Śpiewaczego z gminy Kije. W trakcie imprezy organizowane będą konkursy na tema Ponidzia. Nie zabraknie też występu znakomitego Zespołu Pieśni i Tańca z czeskich Bystric, które od lat zaprzyjaźnione są z Pińczowem. Huknie Kapela Ponidzie Macka Sobonia, a potem zaśpiewa chluba regionu - męski Chór Strażacki Pełczyszczanie Konkursy i gry z udziałem widzów oraz wielki ponidziański finał zakończą część artystyczna prezentacji około godziny 18.

Wszystko, co najlepsze

Tysiące turystów z całego świata będzie mogło także podziwiać prace uczestników pińczowskiego Międzynarodowego Pleneru Malarskiego. Swoje stoisko będzie miało Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury i ponidziańscy twórcy: garncarz Jan Armański oraz Anna Kurczyna, która wytwarza wspaniałe przedmioty z korzeni drzew. Poeta Adam Ochwanowski promował będzie cztery ostatnio wydane tomy swej poezji oraz Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu - w tym przede wszystkim zbiory Szkolnego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Pałacu Wielopolskich. Swoje wyroby zaprezentują tuzy pińczowskiego przemysłu rolno-spożywczego: Natur-Vit z Koperni i GOMAR z Pińczowa.

W Krakowie zaprezentuje się także Starostwo Powiatowe i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Stoiska Muzeum Regionalnego i Gminnego Centrum Informacji Turystycznej udostępnią gościom imprezy i turystom pełny obraz historii miasta, atrakcji turystycznych i całą ofertę usług turystycznych.
Ubiegłoroczna prezentacja Pińczowa w Krakowie zaowocowała napływem tysięcy turystów na Ponidzie, więc trud wart jest zachodu.

 

 

Źródło: Echo Dnia