Archiwum

Powrót do listy aktualności

Wakacje z modelarstwem lotniczym 27.07.2009

W niedzielę (26 VII) zakończył się w Pińczowie letni obóz sportowo-rekreacyjny z modelarstwem lotniczym w roli głównej. Przez tydzień młodzież z województwa świętokrzyskiego rozwijała swoje umiejętności modelarskie, poznawała teoretyczne i praktyczne tajniki budowy, regulacji i oblatywania modeli. Organizatorem wypoczynku był Aeroklub Regionalny w Pińczowie w ramach środków pozyskanych ze Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu na Obszarach Wiejskich.

W obozie wzięła udział jedenastoosobowa grupa młodzieży z Młodzaw, Buska-Zdroju, Pińczowa, Nowego Korczyna, Morawicy, Winiar i Włoszczowej. Mimo, że był to pierwszy tego typu obóz sportowy organizowany przez Aeroklub, liczba chętnych znacznie przewyższyła liczbę miejsc. Program zaplanowany dla uczestników wypoczynku opierał się na zajęciach z modelarstwa lotniczego. Przerwy w zajęciach modelarskich wypełnione były aktywnym wypoczynkiem: spływy kajakowe, zawody strzeleckie, zwiedzanie Pińczowa, zajęcia na komputerowym symulatorze lotów.

Dla większości obozowiczów był to pierwszy kontakt z modelarstwem lotniczym. Pod opieką instruktora młodzież wykonywała samodzielnie balsowe modele szybowców, uczyła się zasad ich regulacji oraz oblatywania. Teorię lotu każdy mógł sprawdzić w praktyce najpierw na komputerowym symulatorze lotów a następnie na prawdziwych modelach sterowanych RC. Olbrzymie zainteresowanie wzbudzały loty samolotów ultralekkich, paralotni, motolotni, a także widowiskowe hole lotni, które odbywały się na terenie Aeroklubu. Na zakończenie obozu, z własnoręcznie wykonanymi szybowcami, młodzież wystartowała w zawodach, na które składały się: konkurencja szybowców wolnolatających oraz celności lądowania na symulatorze lotów. W obu konkurencjach oceniana była jakość lotu, a w przypadku szybowców – zgodność wykonania z dokumentacją techniczną. Najlepszy okazał się Sylwester Walaszczyk, drugie miejsce zajął Artur Lamberski a trzecie Dawid Rygielski. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody a zwycięzcy dodatkowo puchary od prezesa Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie – Michała Maleszy.

„Obóz modelarski był pierwszym tego typu projektem realizowanym przez nasz Aeroklub, choć nie jedynym dla młodzieży jaki prowadzimy. – mówi Michał Malesza prezes Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie – Od dwóch lat prowadzimy modelarnię lotniczą dla młodzieży, organizujemy również zawody modeli sterowanych w klasie F3J „MINI”. W tym roku realizujemy aż trzy projekty związane z modelarstwem lotniczym, a miniony obóz sportowy był jednym z nich. Mam nadzieję, że takie działania przede wszystkim promują modelarstwo lotnicze wśród najmłodszych i są impulsem w kierunku rozwoju tej dziedziny sportu na naszym terenie. Kto wie, być może któryś z uczestników naszych projektów odniesie sukcesy w modelarstwie lotniczym i znajdzie się gronie wybitnych polskich modelarzy; a dla innych być może będzie to dobry początek w przygodzie z lotnictwem w ogóle.”
 
Zrealizowany przez Aeroklub Regionalny w Pińczowie letni obóz modelarski dofinansowany został ze środków Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu na Obszarach Wiejskich w ramach zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego, podniesienie aktywności fizycznej oraz przeciwdziałanie poprzez sport, turystykę i rekreacje zjawiskom patologicznym wśród dzieci i młodzieży.”