Archiwum

Powrót do listy aktualności

W Zagości świętowali 85-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej 14.07.2009

Aż 33 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zaproszono do Zagości na obchody jubileuszu 85-lecia tutejszej jednostki. Druhowie z gminy Pińczów otrzymali przy tej okazji dziesiątki odznaczeń i wyróżnień.
Po południu przed remizą w równym szyku ustawiły się za orkiestrą pińczowskiej straży poczty sztandarowe oraz druhny i druhowie.

Defilada, modlitwa i odznaczenia

Kwiat pożarnictwa przemaszerował do kościoła, gdzie uroczyste nabożeństwo celebrował kapelan pińczowskich strażaków, dziekan dekanatu pińczowskiego - ksiądz kanonik Jan Staworzyński. Asystował mu w liturgii proboszcz miejscowej parafii - ksiądz Norbert Woszczek.
Po nabożeństwie na rozległym placu przed remizą długo trwało odznaczanie najbardziej zasłużonych strażaków.

Druhna Mirosława Wiśniewska oraz druhowie Mieczysław Bech, Leszek Czerw, Jerzy Maj, Mieczysław Podstawek i Stanisław Jasikowski otrzymali „Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa”. Siedmiu kolejnych strażaków odznaczono Srebrnymi, a kolejnych siedmiu - Brązowymi Medalami za Zasługi. Odznaki „Za wysługę lat” przypięto do mundurów aż 32 strażaków, przy czym druh Zbigniew Młyńczak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagości ma tych lat wysłużonych w szeregach OSP aż 60. Na zakończenie ceremonii dekoracji osiemnastu strażaków z: Zagości, Winiar i Koperni otrzymało Odznaki „Wzorowy Strażak”.

Prezes dziękuje

- Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że aż tylu strażaków, także z ościennych gmin i powiatów przybyło dziś do Zagości, aby wraz z nami świętować jubileusz 85-lecia naszej jednostki. Działamy w trudnym terenie. Częste wylewy Nidy, lokalne podtopienia, pożary, burze, nawałnice i wreszcie różnego rodzaju wypadki wymagają od nas stałej, pełnej gotowości i natychmiastowej reakcji. Musimy współdziałać, aby wszyscy czuli się bezpieczniej - powiedział nam prezes zagojskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Józef Ostrowski, który piastuje tę funkcję od 1982 roku.

„Ludzie, z których jesteśmy dumni”

Takie hasło przyświecało obchodom jubileuszu w Zagości. Miejscowi strażacy zebrali wiele gratulacji i najlepszych życzeń od kolejnych mówców, którzy swoje ciepłe słowa przelali także w formie wpisów na kartach Księgi Pamiątkowej.

Wokół remizy rozlokowały się odpustowe stragany, zjeżdżalnie i karuzele dla dzieci. Było sporo atrakcji dla rodzin strażaków i wielkie rodzinne spotkanie ze strażakami w rolach głównych. Na estradzie zaprezentowano program artystyczny, a potem do tańca przygrywał zespół Aspekt.

Źródło: Echo Dnia