Archiwum

Powrót do listy aktualności

Trzeba segregować śmieci 10.01.2008

Gmina Pińczów robi porządki w odpadach. Szybkie decyzje muszą być podjęte między innymi w sprawie wysypiska w Skrzypiowie.
Kontenery do selektywnej zbiórki odpadów ustawione są przy wszystkich pińczowskich szkołach - również przy Gimnazjum numer 1.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pińczowie chce jak najszybciej uruchomić taśmę do segregowania odpadów na wysypisku w Skrzypiowie. Jest to konieczne aby przedłużyć czas eksploatacji wysypiska. O śmieciach dyskutowano w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Śmieciowy potentat

Od 1 stycznia 2008 roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej stało się głównym potentatem na pińczowskim "rynku śmieciowym” i przejęło wywożenie odpadów od Spółdzielni Mieszkaniowej. Spora część śmieci jest już w Pińczowie segregowanych, ale wiele odpadów - zwłaszcza z prywatnych posesji - nadal trafia do Skrzypiowa bez segregacji.

Na ostatniej sesji ustalono górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usuwanie odpadów komunalnych. Wynoszą ona: za odpady komunalne niesegregowane, wielkogabarytowe i budowlane - 166 zł za tonę, za odpady segregowane - 75 złotych za tonę.

Właścicielom nieruchomości - jak widać - opłaca się segregowanie odpadów, bo za ich usuwanie trzeba płacić znacznie mniej. Właśnie dlatego w wielu miejscach są już zestawy kolorowych, oddzielnych kontenerów na makulaturę, złom, szkło, czy wyroby z plastiku.

Butelki na prasę

- Odzyskiwanie surowców wtórnych, to z jednej strony zyski, a z drugiej przedłużenie okresu funkcjonowania wysypiska. Wkrótce chcemy uruchomić taśmę do prasowania na przykład butelek plastikowych, makulatury czy złomu. Zmniejszy to ilość odpadów składowanych na wysypisku. Jest to konieczne, zanim Pińczów przystąpi do wywożenia odpadów do powstającego wysypiska w Rzędowie, co będzie się wiązać ze wzrostem opłat - mówi Renata Kalita-Bogdziewicz, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Od 1 stycznia odpady z zasobów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wywożone będą w poniedziałki i piątki, natomiast z terenów Spółdzielni Mieszkaniowej - w poniedziałki, środy i piątki.

Źródło: Irena Imosa, "Echo Dnia", 10 I 2008