Archiwum

Powrót do listy aktualności

Taki był sportowy 2008 rok 06.01.2009

Niemało działo się w pińczowskim sporcie w minionym już 2008 roku. Historyczny awans Ponidzia Nidy Pińczów do II Ligii, sukcesy karateków trenujący w Pińczowskim Klubie Shorin-Ryu, czy zawodniczek sekcji piłki ręcznej „Źródełka”. Prężnie rozwija się siatkówka, zarówno wśród uczniów szkół, jak i seniorów; wielkie nadzieje pokładamy również wśród młodych pływaków. Postanowiliśmy przypomnieć niektóre imprezy i dokonania sportowe pińczowian w minionym roku.

piłka nożna

<img src="images/aktualnosci/old/news/3531231226658dzikie-druzyny.jpg" border="0" alt="" />

Bez dwóch zdań to właśnie piłka nożna wiodła prym w sportowym, minionym roku. O pińczowskiej piłce zaczęło być głośno w kontekście wysokiego awansu klubu do II Ligii. Awans, jak się wkrótce okazało, przyniósł wiele zmian. W trakcie minionego roku klub zmienił 6 trenerów (I. Pietrzykowski, Z. Maj, St. Maj, J. Kowalik i P. Jawień, R. Podoliński); 2 razy zmienił się również sam zarząd (w sierpniu i listopadzie). Nowym prezesem został Jerzy Kucybała. Zmianie uległa nazwa klubu, który od grudnia nosi nazwę KlubTS 1946 Nida Pińczów. Awans pociągnął za sobą dodatkowe wydatki. Niejako odpowiedzią na to było zawiązanie się pod koniec lipca „Klubu 50” zrzeszającego lokalnych przedsiębiorców z terenu Pińczowa i Buska-Zdroju.
Zainteresowanie piłką nożną nie ogranicza się jednak tylko do Nidy Pińczów. Dla fanów i amatorów tego sportu cyklicznie organizuje się szereg turniejów. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował ich w ubiegłym roku kilka: ogólnodostępne (Turniej Dzikich Drużyn), a także te adresowane do LZS-ów oraz dla samorządowców.

karate

Kolejnym sportem, z którym Pińczów bezdyskusyjnie kojarzony jest na arenie krajowej i zagranicznej to karate. 2008 rok przyniósł wiele sukcesów pińczowskim karatekom oraz sensei Aleksandrowi Staniszew, który nieustannie, od wielu lat, rozwija tę dyscyplinę sportu w naszym mieście i na świecie. W lutym Pan Staniszew odebrał wyróżnienie „Osobowość Roku Gminy Pińczów”, a już w marcu jego podopieczni odbierali 3 złote i 1 srebrny medal na X Mistrzostwach Polski Shorin-Ryu Karate w Łodzi. Pińczowski klub karate uplasował się również na II miejscu III Centralnego Turnieju Karate im. Michała Staniszew, który rozegrany został pod koniec października w Pińczowie.

siatkówka

<img src="images/aktualnosci/old/news/4851231226680siatka-gim.jpg" border="0" alt="" />

Niezwykle popularnym sportem uprawianym coraz chętniej w Pińczowie stała się siatkówka. W siatkówce halowej prym wiodą uczniowie szkół średnich oraz gimnazjaliści. Do seniorów należy z kolei siatkówka plażowa, która w okresie wakacyjnym ściąga do Pińczowa czołowych zawodników tej dyscypliny z Polski. Turniej organizowany w Dni Ponidzia wszedł na stałe w kalendarz ważniejszych wydarzeń sportowych dzięki zaangażowaniu Panów: Ryszarda Jezierskiego i Andrzeja Mitki. Nie można pominąć corocznego Turnieju im. Złotej Drużyny Huberta Wagnera. Od 1993 roku działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie klub olimpijczyka Olimpionik prowadzony przez Pana Krzysztofa Marszalika czci fantastyczne występy siatkarzy Złotej Drużyny, która w 1974 roku została w Meksyku mistrzem świata. Piłka siatkowa stała się tym samym „produktem” promocyjnym pińczowskiego sportu.

od pływania do strzelania

<img src="images/aktualnosci/old/news/2981231226696lok.jpg" border="0" alt="" />

Na bazie zajęć szkolnych rozwijają się sportowe pasje: od biegania przez pływanie do strzelania. Młodzież chętnie sprawdza swoje możliwości w zawodach pływackich, biegach przełajowych, czy cyklicznych zawodach strzeleckich. Te ostatnie, za sprawą Powiatowego Zarządu LOK w Pińczowie, odbywają się coraz częściej, przez co bliższa jest idea utworzenia sekcji strzeleckiej. Również pińczowska sekcja piłki ręcznej może pochwalić się swoimi sukcesami. W 2008 roku dwie zawodniczki UKS „Źródełko” powołane zostały do kadry Polski „Nadzieje Olimpijskie” juniorki młodsze.

rekreacja przez sport

<img src="images/aktualnosci/old/news/2531231226717siatka.jpg" border="0" alt="" />
<img src="images/aktualnosci/old/news/9811231226732balony.jpg" border="0" alt="" />

W Pińczowie rozwija się również szereg dyscyplin sportowych, które stanowią swego rodzaju pasje i hobby: wędkarstwo, kajaki, sporty lotnicze, rowerowe, jazda konna, modelarstwo.

Duża część imprez sportowych organizowana jest i wspierana przez prawdziwych pasjonatów, którzy swoim przykładem promują aktywne życie w Pińczowie. Nie sposób nie wspomnieć tu chociażby o maratończykach: Mieczysławie Pikulskim i Jarosławie Buczaku.

Liczymy, że 2009 rok będzie niezwykle udanym i pełnym sportowych sukcesów dla pińczowian.

Zdjęcia: Alicja Mazurek