Archiwum

Powrót do listy aktualności

Szkoła Podstawowa w Młodzawach prężnie działa 02.11.2016

Od 1 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Młodzawach, realizowane są trzy projekty powstałe z inicjatywny członków Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość oraz grupy nieformalnej MLODZAWY.PL. Nasi uczniowie wraz ze swoimi dziadkami oraz absolwentami naszej szkoły uczestniczą w projektach edukacyjnych, dzięki którym mają możliwość brania udziału w wielu atrakcyjnych wyjazdach i ciekawych zajęciach.

Pierwszy z realizowanych projektów pt. MALI KULTURALNI - MŁODZI ORYGINALNI” jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU na podstawie umowy zawartej ze Stowarzyszeniem Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość. Celem projektu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży szeroko rozumianą kulturą. Pomysłodawcy, czyli członkowie Stowarzyszenia, pisząc projekt chcieli, aby młode pokolenie na żywo mogło przeżywać doznania widza - bezpośredniego odbiorcy, rezygnując z siedzenia przed komputerem i ekranem telefonu. Poprzez udział w wyjazdach edukacyjnych uczestnicy zauważają, że dla własnego rozwoju intelektualnego należy bywać w teatrze, kinie, muzeum i filharmonii. Przebywając w tych miejscach można wiele się nauczyć i przeżyć coś nowego Ważne jest też to, by młodzież doceniła pracę ludzi kultury. Być może kiedyś któreś z nich w przyszłości będzie chciało podjąć pracę w tym kierunku. Uczestnictwo w projekcie jest również okazją do nabywania właściwych zachowań w różnych miejscach kultury.

W ramach projektu dla 40 uczniów szkoły podstawowej został zorganizowany jednodniowy wyjazd edukacyjny do Krakowa, 3 wyjazdy jednodniowe do Kielc (dwa już za nami) oraz wyjazd edukacyjny do Buska - Zdroju. W Krakowie zwiedziliśmy: Wawel, Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek Główny, Kościół Mariacki i Sukiennice. Ponadto zaprosiliśmy uczestników na spektakl teatralny i lekcję muzealną na Wawelu z podziałem na grupy wikowe oraz do ogrodu zoologicznego. Podczas wyjazdów do Kielc zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę, Muzeum Zabawek, obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś oraz film w Kinie Helios. Odwiedziliśmy również Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Przed nami jeszcze Baśń Muzyczna w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz wystawa sztuki współczesnej w Galerii WINDA. Wszystkie wyjazdy połączone są z warsztatami edukacyjnymi/lekcjami dla dzieci. Podczas dwóch wycieczek uczestnicy mieli zorganizowany posiłek.

Dla 30 osób - młodzieży gimnazjalnej i licealnej - zaplanowano dwa weekendowe wyjazdy edukacyjne: jeden do teatru do Krakowa połączony ze zwiedzaniem głównych zabytków "grodu Kraka" (już za nami) i jeden do kina do Kielc.

Po ostatnim wyjeździe (w grudniu) w Szkole Podstawowej w Młodzawach odbędą się warsztaty komputerowe, na których uczestnicy projektu będą montować filmy z wykonanych podczas wycieczek zdjęć i nagrań filmowych. Dzięki środkom finansowym Fundacji PZU uczniowie mogą się rozwijać i uczestniczyć w wydarzeniach na jakie nie zawsze mogliby sobie pozwolić bez wsparcia z otrzymanej dotacji.

Drugi projekt „Różny wiek, różne doświadczenia, ale ciekawość świata ta sama” jest inicjatywą grupy nauczycielek tzw. grupy nieformalnej o nazwie MLODZAWY.PL, której liderem jest nauczycielka pani Iwona Giereś. Projekt jest w całości finansowany ze środków

Świętokrzyskiego Funduszu Młodych Inicjatyw, a jego założenie to zaktywizowanie osób starszych - babć i dziadków naszych uczniów. Celem naszym było to, aby uczniowie odkryli, iż mogą się czegoś nauczyć od swoich dziadków, a seniorzy by dostrzegli, że również mogą być uczniami swoich wnuków. Doświadczenie i wiek to nie wszystko. "Nauka i technika idzie do przodu" i "niestety" seniorzy też muszą nabywać nowe umiejętności. Wobec tego, w ramach projektu zorganizowaliśmy dla dzieci i ich dziadków jednodniową wycieczkę po najbliższej okolicy oraz zajęcia: komputerowe, kulinarne, sportowe i plastyczno - techniczne.

Kolejny projekt, to „BEZPIECZNA +”, czyli zadanie publiczne współfinansowane ze środków Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak sama nazwa wskazuje zadanie dotyczy bezpieczeństwa uczniów, a w ramach jego realizacji zorganizowano: cykl warsztatów z psychologiem, zajęcia z logopedą (dla uczniów potrzebujących pomocy), zajęcia profilaktyczne „VETO wobec przemocy, alkoholu i narkotyków” (klasy IV – VI), cykl spotkań/ prelekcji dotyczących bezpieczeństwa (m.in. z przedstawicielami: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Ratownictwa Medycznego). Dla nauczycieli został zorganizowany cykl warsztatów umożliwiających nabycie umiejętności pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

100 9860

100 9757

100 9583

100 9472

100 9280