Archiwum

Powrót do listy aktualności

Święto z balonami 04.06.2008

Pińczowskie obchody Dnia Dziecka zapiszą się w historii pod znakiem balonów na ogrzane powietrze. Za sprawą Aeroklubu Regionalnego udało się zorganizować niepowtarzalną imprezę, która na lądowisko nad Nidą  ściągnęła całe rodziny uczniów -  modelarzy.

 „Witam serdecznie wszystkich i dziękuję, że skorzystaliście z naszego zaproszenia i uczestniczycie w dzisiejszej imprezie, którą dla najmłodszych organizujemy po raz pierwszy na pińczowskim lądowisku” – mówił Sławomir Ciemniak z ARP otwierając zawody.

<img src="images/aktualnosci/old/news/5691212565719dodatkowe.jpg" border="0" alt="" />

Awiatorów wsparły organizacyjnie władze miasta, policja, straż pożarna i Uczniowski Klub Sportowy „Trójka”. Program imprezy poszerzono o wyścigi rowerzystów, zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej, pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego a na finał pokaz lotów zdalnie sterowanych szybowców.  

Na kolorowych balonach, które uczniowie sklejali w szkołach i modelarni „Skrzydełko” od kilku tygodni,  widoczne były napisy z nazwą i numerem szkoły. Mierzony był czas lotu balonu, od startu do momentu zetknięcia się z przeszkodą lub zniknięcia z pola widzenia. Najdłużej, bo aż 12 minut, unosił się balon wypuszczony w przestworza przez Gimnazjum Nr 1 w Pińczowie, które zajęło tym samym I miejsce a kolejne II miejsce, przypadło reprezentacji Szkoły Podstawowej z Zagości. Trzecią lokatę wywalczył balon i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Pińczowa.

Oprócz najdłuższego lotu oceniano również pomysłowość i wykonanie balonów. Wszystkie balony pięknie prezentowały się na niebie, ale za najładniejszy i najbardziej oryginalny uznano balon – kotek. Zaprojektowała go i wykonała 5,5-letnia Majka Ficek-Ciemniak.  Maja otrzymała kolorowy plecak i inne niespodzianki, które wręczył jej komendant Powiatowy Policji, podinspektor Adam Równicki.

<img src="images/aktualnosci/old/news/5621212565741balon1.jpg" border="0" alt="" /> - Jestem pełen uznania dla pomysłodawców takiej formy zabawy. Od samego początku współpracujemy z Aeroklubem Regionalnym, bo niewiele jest organizacji i stowarzyszeń , którym udaje się zintegrować tak wielką liczbę młodzieży a to jest ogromne wsparcie dla naszych programów prewencyjnych – mówił podinspektor Adam Równicki – komendant pińczowskiej policji.

 -  W zawodach rowerowych, przygotowanych przez Andrzeja Cepaka – prezesa UKS Trójka zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach.  W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli  :  Bartek Górak ze SP nr 2 w Pińczowie,  2 - Piotr Paniec (SP Brzeście), 3 – Bartosz Misztal (SP nr 2 w Pińczowie). Wśród gimnazjalistów najlepszy był Damian Skowera z Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie), II miejsce zajął  Konrad Socha z Gimnazjum Nr 1 w Pińczowie a trzecie  Daniel Głód (Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie). Zwycięzcy otrzymali puchary i cenne nagrody,  które wręczał Przewodniczący Rady Miejskiej – Marek Omasta.Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również strzelnica broni pneumatycznej na której  pod okiem instruktora strzelania z KP Policji w Pińczowie – Marcina Domagały i młodzieży z koła strzeleckiego działającego przy Zespole Szkół Zawodowych, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności.

Głównym sponsorem imprezy i fundatorem cennych nagród było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Źródło: Irena Imosa, "Echo Dnia", 3 VI 2008