Archiwum

Powrót do listy aktualności

Światowy Dzień Książki 23.04.2009

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji w całym kraju biblioteki organizują akcje i kampanie promujące czytelnictwo. Niezawodnie z ciekawymi propozycjami dla swoich czytelników wychodzi również Miejska Biblioteka Publiczna w Pińczowie organizując "Tydzień Bibliotek" i ...tydzień amnestii dla osób przetrzymujących książki.

"W dniach 23-30 kwietnia 2009 zamiast spodziewanej kary za przetrzymywanie książki na czytelników czeka słodka nagroda. W ten sposób dajemy szansę spóźnialskim czytelnikom, by oddali książki bez obawy o karę." - mówi Jolanta Opoka - kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pracownicy biblioteki mają nadzieję, że w ten sposób uda się odzyskać przynamniej część z brakujących woluminów. "Będziemy cieszyć się z każdej zwróconej książki. Często są to pozycje, których już nigdzie nie można kupić " - dodaje pani kierownik.

W zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się około 70 000 książek. Jest też niestety wiele ubytków. Niejednokrotnie czytelnicy przetrzymują książki nawet przez kilka lat. O konieczności oddania jej do biblioteki przypominają sobie np. przy okazji remontów. 
Zdarzają się też przypadki, że pińczowianie sami ofiarują książki do biblioteki. "Takie książki są dla nas szczególnie cenne, każda z nich opieczętowana zostaje jako dar od czytelnika" - mówi Jolanta Opoka.

W maju pińczowska biblioteka już po raz szósty włączy się do ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Od 8 do 15 maja, pod hasłem "Biblioteka to plus" zorganizowanych będzie wiele ciekawych przedsięwzięć. Będą to imprezy kulturalne i czytelnicze adresowane głównie do dzieci i młodzieży - liczne konkursy, zgaduj-zgadule, zabawy czytelnicze dla najmłodszych, zgadywanki literackie, które przez cały rok cieszą się ogromnym powodzeniem.  Wśród  konkursów znajdzie się konkurs plastyczny "Moja ulubiona postać z bajki" i "Na nieznanej planecie" oraz konkurs czytelniczy MAŁE DEBIUTY. Podczas otwartych dni biblioteki chętnie przyjmowane będą dzieci z przedszkoli i szkół, które pracownicy placówki zapoznawać będą z działalnością naszej 60 - letniej już biblioteki.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2009:

8 maja - Dzień Bibliotekarza - spotkanie bibliotekarzy z władzami miasta
11 maja - "Moje pierwsze kroki w bibliotece" - zapraszamy dzieci i rodziców
12 maja - Kredą na chodniku "Ufoludki są na świecie"
13 maja - konkurs plastyczny "Moja ulubiona postać z bajki"
14 maja spotkanie z pracownikiem Archiwum w Pińczowie na temat drzewa genealogicznego Myszkowskich
15 maja - podsumowanie dwóch konkursów: MAŁE DEBIUTY oraz "Na nieznanej planecie"
 

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Olrycha Szanieckiego czynna jest od poniedziałku do piątku: w godzinach od 9 - 17 oraz w soboty: od 8 - 14. Serdecznie zapraszamy