Archiwum

Powrót do listy aktualności

Ślady Pińczowa w Muzeum Regionalnym 27.08.2008

W Muzeum Regionalnym w Pińczowie do końca sierpnia można zwiedzać wystawę zatytułowaną "Ślady Pińczowa w Krakowie”. Ekspozycja fotografii kilku pińczowskich autorów ukazuje ogromną ilość detali architektonicznych w Krakowie wykonanych z kamienia pińczowskiego.

Okazuje się, że Kraków, zwłaszcza jego najstarsze budowle pełne są detali, wykonanych z tego budulca. W zbiorach wawelskich jest także - uchodząca za najstarszą w Polsce - rzeźba "wołka wawelskiego” z przełomu X i XI wieku, która ponad wszelką wątpliwość wykonana jest z pińczaka.


Seria fotogramów prowadzi zwiedzającego uliczkami krakowskiego Starego Miasta i na każdym kroku widać fragmenty rzeźb, gzymsów, zdobień elewacji i attyk wykonanych z tworzywa sprowadzanego przez wieki z Ponidzia. Setki rzeźb w świątyniach krakowskich, na nekropoliach i budynkach publicznych to także pińczak.

W pińczaku wykuwał swe dzieła Wit Stwosz i dziesiątki innych artystów z całego świata. Attyka Sukiennic w całości ozdobiona została pińczakiem. Z tego materiału jest także sadzawka przy zespole sakralnym Na Skałce. Także posągi apostołów przy świątyni Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej i sarkofagi królów polskich w katedrze wawelskiej to w większości ten budulec. Również lwy strzegące ratusza na Rynku Głównym były kiedyś blokami skalnymi wydobytymi ze złóż pińczowskich.

Nie ma dokładnych opracowań naukowych i nie wiadomo, ile takich obiektów jest na całym świecie. Dziś pewne jest, że kamień pińczowski wydobywano przez ponad tysiąc lat i szeroko stosowano w całej Europie. Ma on być także w budowlach moskiewskiego Kremla i weneckich pałacach, ale bazylika mniejsza w Wiślicy i kościół wzniesiony przez kanonika Jana Długosza w Hotlu Czerwonym. Z pińczaka w całości wykonano elewacje Pałacu Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina w Warszawie.

 

Źródło: Echo Dnia