Archiwum

Powrót do listy aktualności

Rok 2008 w kulturze 02.01.2009

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym ubiegłego roku były obchody 580-lecia lokacji Pińczowa. Po raz pierwszy nadano wyróżnienie „Osobowość Roku Gminy Pińczów”. Sukcesem była niewątpliwie kolejna premiera Teatru Ciut Frapującego i sztandarowe imprezy: „Zaduszki Jazzowe”, Dni Ponidzia, rocznica powstania styczniowego.

rocznicowo
W ubiegłym roku Pińczów uroczyście fetował 580 rocznicę nadania praw miejskich. 21 września 2008 roku odbyły się uroczystości kulminacyjne obchodów. Przez cały rok przypominaliśmy o tym jakże ważnym w historii naszego miasta wydarzeniu, jakie dokonało się w rezydencji polskich władców w 1428 roku. Konkursy, wydawnictwa, wystawy, kalendarz imprez kulturalnych i sportowych dedykowano lokacyjnej rocznicy Pińczowa. Wrześniowe uroczystości miały szczególną i podniosłą oprawę. Mszę świętą za mieszkańców miasta celebrował biskup Kazimierz Gurda, a życzenia wszelkiej pomyślności pińczowianom składali posłowie, senatorowie, wojewodowie, marszałkowie i burmistrzowie sąsiednich gmin. W tym jakże ważnym dla miasta dniu nie mogło również zabraknąć delegacji zaprzyjaźnionego z Pińczowiem Krakowa (na czele z Prezydentem Jackiem Majchrowskim) oraz miast partnerskich – Bystrzycy, Taty i Svodina.
Lokacja nie była jedyną rocznicą, jaką obchodziliśmy w minionym roku. Na liście ważnych, „okrągłych” rocznic 2008 roku wymienić należy 145 rocznicę Powstania Styczniowego, czy 90-ta rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

koncertowo
Muzyka klasyczna, operetkowa, rockowe riffy, rytmy reggae, muzyka klezmerska, swing, jazz, a także folkowe nuty – wybrzmiewały na koncertach i imprezach plenerowych, których w tym roku było kilkanaście. Pińczów gościł artystów znanych, lubianych i świetnie zapowiadające się zespoły dopiero wkraczające na deski sceny muzycznej. W 2008 roku występowali przed pińczowską publicznością: wybitny skrzypek Vadim Brodski oraz Beata Czernecka w ramach jednego z koncertów XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz;  Trio STARDUST w ramach XII Zamkowych Spotkań z Muzyką; Paprika Korps, Vintage, Kajman, Andrzej Rybiński, Green Street Project podczas Dni Ponidzia; Andre Ochodlo z koncertem „Shalom – yiddish songs”;  Kebab, Justyna Steczkowska podczas kulminacyjnych obchodów lokacyjnych; Urszula Dudziak, Kwartet Tomasza Szukalskiego i The Globetrotters podczas IV Zaduszek Jazzowych. To tylko wybrane gwiazdy jakie gościliśmy w tym roku Pińczowie. Wielokrotnie występowali także nasi rodzimi twórcy – Kapela Ponidzie, Bogucanki, HzH, The Gruppies, JackPot, GPS, wychowankowie studia piosenki przy PSCK i szkoły muzycznej. 15 działalności twórczej obchodziły także w tym roku Pińczowskie Dinozaury.

debiuty i powroty
W kalendarz wydarzeń kulturalnych 2008 roku wpisały się nowe imprezy, były też wielkie powroty. Po raz pierwszy przyznano wyróżnienie dla Osobowości Roku Gminy Pińczów, którą jako pierwszy został Aleksander Staniszew. Dobrze przyjęły się wakacyjne „nocne czytania”, które zorganizowano dwukrotnie, a jedno z nich w ramach kampanii „Kochaj życie”. Olbrzymie zainteresowanie wzbudziło również nocne kino plenerowe. Wieczór filmowy z udziałem reżysera Andrzeja Barańskiego był niezwykłym wydarzeniem i zarazem wielkim powrotem. Reżyserowi przyznano Honorowe Obywatelstwo Pińczowa, które jak podkreślił Andrzej Barański w dzisiejszym wydaniu „Echa Dnia”, wśród licznych nagród ceni sobie najbardziej. Po dłuższej nieobecności, na deski PSCK powrócił Teatr Ciut Frapujący. W minionym roku mieliśmy okazję zobaczyć dwa spektakle w jego wykonaniu: „Zapomniany diabeł” i „TCF z PRL-em, czyli z wężykiem w tle”. Powrót TCF-u warty jest zauważenia z dwóch względów - odpowiedział na niezwykłą potrzebę teatru w Pińczowie i jest inicjatywą społeczną - wynikającą z chęci. Powodzenie „Zapomnianego diabła” szybko zainspirowało artystów do pracy, a młodym osobom zagwarantowało przestrzeń do scenicznego debiutu.

spotkania i wystawy
W trakcie 2008 roku, w Muzeum Regionalnym, PSCK i bibliotece, zorganizowano ponad 20 wystaw – o różnej tematyce i charakterze. Prezentowano m.in. prace malarskie i rzeźby lokalnych twórców, fotografie Pińczowa i Ponidzia, plakaty dokumentalne, pocztówki. Na szczególne uznanie zasługuje aktywność Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, która wykazywała niezwykłą dbałość o swoich czytelników organizując wiele ciekawych konkursów, spotkań i wystaw.

Nowy 2009 Rok w karnawałowych rytmach i przy blasku fajerwerków wspólnie powitaliśmy na Placu Konstytucji.

Kulturalny Rok 2008 w fotograficznym skrócie:


Aleksander Staniszew Osobowością Roku Gminy Pińczów


145 rocznica Powstania Styczniowego


XII Pińczowskie Spotkania Historyczne


Koncert pamięci Jana Góreckiego


Spotkania zamkowe z Muzyką


Nocne czytanie w Belwederze


Andrzej Barański Honorowym Obywatelem Pińczowa


TCF powraca z "Zapomnianym diabłem"


Wystawy w Muzeum Regionalnym