Archiwum

Powrót do listy aktualności

Punkt informacyjny dla rolników już działa 02.02.2009

W piątek uroczyście otwarto w Pińczowie pierwszy w województwie świętokrzyskim punkt informacyjny dla rolników chcących rozpocząć produkcję ekologiczną, prowadzony przez spółkę Ekogwarancja - Polskiego Towarzystwa Rolnictwa Ekologicznego.

 

Mieści się on w biurowcu przy ulicy Złotej. W symbolicznym przecięciu wstęgi wzięło udział wielu zaproszonych gości, w tym władze samorządowe Pińczowa ale nie zabrakło także rolników, już prowadzących gospodarstwa ekologiczne. Jest ich w powiecie pińczowskim aż 186 a wiele wskazuje na to, że liczba ta będzie szybko wzrastać. Ekogwarancja jest Jednostka Certyfikującą produkcję ekologiczną w zakresie zgodności z rozporządzeniami Rady EWG i posiada upoważnienie Ministerstwa Rolnictwa i Odnowy Wsi.

- "Ekogwarancja PTRE Sp. z oo zajmuje się certyfikacją produkcji roślinnej, zwierzęcej w tym pszczelarstwa, zbiorami ze stanu naturalnego, przetwórstwa produktów spożywczych i pasz oraz obrotu i importu. W województwie świętokrzyskim mamy już 1100 gospodarstw ekologicznych a gmina Pińczów jak się łatwo domyśleć przoduje bo ma ich blisko 100 - mówi Stefan Zasada - pomysłodawca i inicjator takiego punktu w Pińczowie.

Co to jest rolnictwo ekologiczne ?

- W gospodarstwie rolnym oznacza to stosowanie wyłącznie naturalnych nawozów organicznych, lub jako uzupełnienie naturalnych nawozów mineralnych tych, które dopuszcza Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Ponadto w gospodarstwie ekologicznym stosować wolno wyłącznie biologiczne środki ochrony roślin - zgodnie z listą opracowaną w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu. Należy stosować rośliny motylkowe w celu poprawienia żyzności i biologicznej aktywności gleby, wypalacze płomieniowe, brony drgające, brony chwastowniki i inne tego typu maszyny do walki z chwastami. W przetwórstwie natomiast należy stosować naturalne, tradycyjne metody produkcji pozwalające na zachowanie walorów smakowych i żywieniowych. Stosować wyłącznie surowce ekologiczne i bez konserwantów. Naczelną zasadą jest zakaz stosowania w gospodarstwach ekologicznych Organizmów Modyfikowanych Genetycznie ( GMO) - wyjaśnia Stefan Zasada.

Czy warto ?

Posiadanie certyfikatu gospodarstwa ekologicznego daje możliwość uzyskania wyższych i stabilnych cen , pewność zbytu oraz możliwość uzyskania dotacji do produkcji ekologicznej. W Europie rynek żywności ekologicznej rozwija się bardzo szybko i liczba konsumentów oczekujących na certyfikowane ekologiczne produkty rośnie lawinowo - także w Polsce.

Podczas piątkowego spotkania w siedzibie Punktu Ekogwarancji - rolniczki ekologiczne zaprezentowały produkty ze swych gospodarstw. Były to panie : Grażyna Wach, Grażyna Adamczyk, Barbara Mider i Barbara Nogacka. Gościem spotkania był także profesor Jerzy Szymona z Lublina - wybitny specjalista ds. rolnictwa ekologicznego.

Punkt czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8 do 12 a w piątki można się kontaktować ze Stefanem Zasadą telefonicznie pod numerem - 0600 653 094. Jest także strona internetowa www.ekogwarancja.pl.

Źródło: MIO, Echo Dnia, 31 I 2009