Archiwum

Powrót do listy aktualności

Premiera w PSCK 23.04.2008

Spektaklem „ZAPOMNIANY DIABEŁ” Jana Drdy na deski Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury powraca Teatr Ciut Frapujący. Już w najliższą sobotę o godzinie 19:00, w sali teatralnej PSCK, odbędzie się premiera przedstawienia, na którą serdecznie zapraszamy. 5 pierwszych osób, które napiszą e-mail z hasłem: TEATR na adres sekretariat@pinczow.com.pl podając swoje imię i nazwisko, otrzyma podwójne zaproszenia na spektakl.

"Zapomniany diabeł" to historia diabelskiej inwazji na Długie Kabaty. Przez długie lata jedynie z tej wsi ani jedna duszyczka nie trafiła do piekła. Poczciwy, stary diabeł, któremu przydzielono ten rewir, całkowicie zaniedbał swoje obowiązki, przestał straszyć ludzi i namawiać ich do złego. Gdy czarty przegrały proces o duszę proboszcza ze wsi, władze piekielne postanowiły sprawdzić, dlaczego ludzie tam nie grzeszą i kto odpowiada za tak haniebny stan rzeczy. Ustalono, który z diabłów miał przydział do wsi, lecz kartoteka starego czarta Trepifajksela gdzieś się zawieruszyła. Wysłano więc do Długich Kabatów najmądrzejszego z doradców Belzebuba, aby odszukał zapomnianego diabła i co rychlej nadrobił zaniedbania. Uczony wysłannik piekieł gorliwie zabrał się do dzieła.

Jan Drda (1515-1970) – czeski pisarz. Największą popularność przyniosły mu „Igraszki z diabłem” – polska prapremierę przygotował Leon Schiller w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1948 roku, a inscenizacje telewizyjną w 1980 r. zrealizował Tadeusz Lis.
Choć zapewne „Zapomniany diabeł nie dorównuje rangą literacką „Igraszkom…” stanowi znakomity materiał do widowiska barwnego, przesyconego humorem, fantazja, plebejską poezją i czasem dosadnym ludowym dowcipem.

Miejsce: sala teatralna PSCK
26 kwietnia o godz. 19:00 (premiera)
27 kwietnia godz. 19:00
czas trwania spektaklu ok. 90 minut
cena biletu: 6 zł