Archiwum

Powrót do listy aktualności

Polski wrzesień 14.09.2009

Złożeniem wiązanek na polskim grobie rozpoczęły się w sobotę (12 września) w węgierskiej Tacie uroczystości dedykowane 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Międzynarodowe obchody „Polskiego września” w Tata, zorganizowane z inicjatywy Ambasady Polskiej w Budapeszcie, odbywały się pod patronatem honorowym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Prezydenta Republiki Węgierskiej Sólyom László.

Dokładnie o godzinie 14, na cmentarzu Almami ut w Tata, delegacje międzynarodowe, przedstawiciele Polonii na Węgrzech, samorząd miasta Tata, złożyli wieńce na grobie Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Stronę polską reprezentowali: Ambasador RP na Węgrzech – Joanna Stempińska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz delegacja z Pińczowa. Po odśpiewaniu hymnów: polskiego i węgierskiego uczestnicy uroczystości udali się do szkoły protestanckiej w Tata, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście, mieszkańcy Taty i Polacy mieszkający na Węgrzech.

Oprawę artystyczną uroczystości, na zaproszenie samorządu mniejszości polskiej, przygotowali uczniowie pińczowskich gimnazjów. Blok artystyczny rozpoczął Maciej Kmita z Gimnazjum Nr 2, który recytował wiersz o wojnie w języku angielskim, napisany przez niego specjalnie na tę okazję. Pińczowianie wykonali wspaniały występ składający się z kilku piosenek, który przygotowali pod okiem instruktorów: Ewy Książek z Gimnazjum Nr 1 i Izabeli Błyskun z Gimnazjum Nr 2. Utwory, przy akompaniamencie wychowanków pińczowskiej Szkoły Muzycznej, nagrodzono gromkimi brawami.
Po występie młodzieży odbyła się konferencja międzynarodowa składająca się z dwóch bloków: II wojna światowa oraz współpraca miast Grupy Wyszehradzkiej.W pierwszej części wystąpili ambasador RP Joanna Stempińska, dr Istvan Kovacs oraz burmistrzowie miast partnerskich Taty. Z ramienia Pińczowa wykład wygłosił zastępca burmistrza Marek Zatorski, który przypomniał II wojnę z perspektywy miasta Pińczowa, zniszczeń jakie wojna dokonała na tym terenie. Burmistrz wspomniał również o niezwykłym geście Węgrów wobec Polaków podczas wojny.
W drugiej części każde z miast partnerskich przygotowało prezentację na temat współpracy międzynarodowej. Prezentację z Pińczowa wygłosiła Iwona Senderowska. Wystąpienie, ilustrowane wieloma zdjęciami, dotyczyło wspólnie realizowanych projektów i działań od podpisania porozumienia o współpracy w 2003 roku do dziś oraz planów na przyszłość.Reprezentacje miast wspólnie uzgodniły jakie projekty realizowane będą w ramach V4. W planach na przyszłość znalazły się m.in. projekty warsztatów plastyczno-ceramicznych oraz inicjatywy sportowe: węgierski Minimaraton, czy rajd kolarski RACE. Podsumowując konferencję pani Ambasador Joanna Stempińska przyznała, że pozostaje pod wrażeniem współpracy miast Pińczów - Svodin - Tata - Bystrzyca podając ją jako przykład wzorcowej kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej.