Archiwum

Powrót do listy aktualności

Podniebna promocja z okazji jubileuszu miasta 31.07.2008

Z okazji 580-lecia nadania praw miejskich, władze ufundowały paralotnię z napisem Miasto i Gmina Pińczów. Latający obiekt będzie promował Pińczów na terenie całego kraju. Wszędzie, gdzie w imprezach lotniarskich i paralotniarskich uczestniczyć będą piloci z Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie.

<img src="images/aktualnosci/old/news/2631217483211Pinczow_paraloniarz.jpg" border="0" alt="" />


Fot. Alicja Mazurek

- Ratusz zawarł ze Stowarzyszeniem Aeroklub Regionalny w Pińczowie stosowne porozumienie i sfinansował zakup tego sprzętu - mówi burmistrz Włodzimierz Badurak.

- Głównie chodziło nam o podkreślenie silnych tradycji lotniczych w Pińczowie, co w naszym przekonaniu zdecydowanie się udało. Już podczas pierwszych lotów na nowym skrzydle turyści spacerujący w pobliżu lądowiska z zaciekawieniem wpatrywali się w niebo, na którym szybowała paralotnia z "Miastem i Gminą Pińczów” w roli głównej. Ile jest takich miast, które w ten sposób promują się na niebie - nie wiem. W naszym regionie z pewnością jesteśmy pod tym względem pionierami. W imieniu całego stowarzyszenia dziękuję władzom miasta za to, że poważnie potraktowali naszą inicjatywę. Okazuje się, że można u nas realizować niebanalne projekty, a przy okazji wspierać i rozwijać pasje młodych ludzi - dodaje Michał Malesza, prezes Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie.

Pińczów z racji swego położenia ma doskonałe warunki do rozwoju sportów lotniczych i równie piękne tradycje. Sięgają one XVIII stulecia. Właśnie tutaj, po raz pierwszy w Polsce, w 1784 roku wypuszczono w niebo dwa balony w majątku margrabiego Wielopolskiego - o czym donosiła stołeczna prasa. Tutaj też już w 1916 roku wylądował pierwszy samolot dwupłatowy, a pierwsze kroki w przestworzach stawiali tu słuchacze szkoły szybowcowej Polichno-Pińczów, późniejsi słynni piloci: generał Stanisław Skalski - dowódca Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię, Tadeusz Góra - późniejszy zdobywca medalu Lilienthala, czy Marian Gorzelak - powojenny szybowcowy wicemistrz świata. Są jak widać powody, dla których nazwa Pińczów powinna być obecna na niebie.

Źródło: Irena Imosa, "Echo Dnia"