Archiwum

Powrót do listy aktualności

Obchody 145 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Pińczowskiej 19.03.2008

Już w przyszłą sobotę (29 marca) odbędą się uroczystości 145 Rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Pińczowskiej pod patronatem honorowym Wojewody Świętokrzyskiego. Wczoraj młodzież z Gimnazjum Nr 1 w Pińczowie uczestniczyła w próbie generalnej przed wielką bitwą na Grochowiskach, a w Muzeum Regionalnym w Pińczowie otworzono niezwykle interesującą wystawę „Powstanie styczniowe i motywy patriotyczne na archiwalnych pocztówkach, fotografiach i obrazach”.

<img src="images/aktualnosci/old/news/2761205912364Grochowiska.jpg" border="0" alt="" />

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Bogucicach, dalsza część obchodów odbędzie się w Grochowiskach (godz. 11:30) gdzie po apelu poległych, złożeniu wiązanek i kwiatów na mogile powstańczej rozpocznie się widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Jak co roku odbędzie się również rajd pieszy na Grochowiska – zbiórka o 9:00 obok pomnika Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie.

<img src="images/aktualnosci/old/news/2511205912389przedbitwa.jpg" border="0" alt="" />

W inscenizacji bitwy na Grochowiskach, która z  roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Ponidzia i turystów, wezmą udział: Kielecki Szwadron Kawalerii, 13 Kielecka Drużyna Wędrownicza Kawalerii Harcerskiej im 13 Pułku Ułanów Wileńskich, grupy rekonstrukcyjne reprezentujące Żuawów Śmierci, artylerię rosyjską i Kosynierów oraz uczniowie szkół z terenu Gminy Pińczów. W przebiegu widowiska zaplanowano m.in. pokazy musztry konnej, przemarsz wojsk powstańczych, ostrzał wsi przez artylerię rosyjską, szarżę kawalerii powstańczej na szańce armatnie, przemarsz kosynierów, atak Żuawów Śmierci z pokazem ognia grotowego, atak kosynierów i Żuawów na szańce armatnie, scenę śmierci księdza Antoniego Majewskiego, przemarsz kosynierów oraz defiladę grup rekonstrukcyjnych.

Po bitwie można będzie nabyć pamiątkowe kartki pocztowe wydane przez Urząd Miejski w Pińczowie oraz posilić się tradycyjną grochówką.

Uroczystości 145 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Pińczowskiej wpisują się w przypadające na ten rok 580-lecie nadania praw miejskich Pińczowowi.

Dla wszystkich chętnych, którzy chcą wziąć udział w uroczystościach, a nie mogą uczestniczyć w rajdzie pieszym, o godzinie 10:30 na placu przed Urzędem Miejskim podstawione będą autokary, którymi będzie można dojechać na Grochowiska, a po uroczystościach wrócić do Pińczowa.

Patronat medialny nad uroczystościami sprawują: "Echo Dnia", "Radio Kielce" oraz TVP3 Kielce.