Archiwum

Powrót do listy aktualności

Nowy samochód dla OSP Pińczów 07.12.2016

OSP w Pińczowie wzbogaciła się o nowoczesny samochód pożarniczy z silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem o mocy 125 kW. Jest to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu samochodu Opel - Movano posiadający m.in. na swoim wyposażeniu agregat gaśniczy z wysokociśnieniową linią szybkiego natarcia o długości węża 60 mb na zwijadle aluminiowym, zakończoną prądownicą pistoletową wodno-pianową, o regulowanej wydajności z prądem zwartym i rozproszonym. Linia szybkiego natarcia umożliwia podawanie wody i piany bez względu na stopień rozwinięcia węża. Wydajność agregatu gaśniczego wynosi 50 l/min z możliwością uzyskania ciśnienia 40 bar. Podane parametry zapewniają uzyskanie dużej skuteczności gaśniczej pojazdu, przy stosunkowo niewielkiej ilości środka gaśniczego.

W samochodzie pożarniczym znajduje się zbiornik wody o pojemności 300 l i zbiornik na środek pianotwórczy. Takie wyposażenie samochodu umożliwi pińczowskim strażakom ochotnikom samodzielne prowadzenie skutecznych działań gaśniczych.

Samochód posiada zabudowę kontenerową z przestronnymi skrytkami z uchwytami przystosowanymi do zamocowania szerokiego asortymentu sprzętu pożarniczego potrzebnego do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, a podwójna kabina przystosowana jest do przewozu 6 strażaków. Maszt oświetleniowy sterowany mechanicznie umożliwia dobre oświetlenie terenu prowadzonych działań. Napęd 4 x 2 na tylną oś wyposażoną w koła bliźniacze i blokadę mechanizmu różnicowego tylnego mostu ułatwia poruszanie się pojazdu w warunkach terenowych np. podczas gaszenia pożarów traw. Dodatkowe wyposażenie pojazdu stanowi wyciągarka elektryczna.

Koszt zakupu samochodu pożarniczego 203 000,00 zł. Pojazd został zakupiony ze środków własnych OSP w Pińczowie przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Pińczowie w kwocie 50 000,00 zł.    

samochód straż