Archiwum

Powrót do listy aktualności

Malowanie bombek w Belwederze 19.12.2008

Ciepły rodzinny nastrój panował w salach pińczowskiego Belwederu, gdzie odbył się wieczór malowania bombek i przygotowywania stroików choinkowych. W spotkaniu zatytułowanym "Boże Narodzenie - Święta jak malowanie” zorganizowanym przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury wzięły udział wszystkie pokolenia pińczowian i ludzie z różnych środowisk.

Przy wielkich stołach maluchy, starsze dzieci i młodzież, ich rodzice i babcie a także ludzie kultury, sztuki, mediów, duchowni i przedstawicie ważnych urzędów zasiedli do wspólnego malowania bombek, których przygotowano mnóstwo w różnych kolorach i wielkości.

Wszystko pod okiem artystów plastyków - Anny Wojnowskiej Orzeł z Muzeum Regionalnego oraz Andrzeja Kozery, Pawła Kisielewskiego z PSCK. Na czele grona częstujących wszystkich potrawami wigilijnymi stanął w czwartek Paweł Wawrecki - kierownik artystyczny PSCK a serwowano śledzie w różnych smakach i postną kapustę z grochem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bogucicach tym razem nauczały dzieci i młodzież jak wykonywać łańcuchy choinkowe ze słomek i bibułek a najmłodsze piosenkarki ze Studia Piosenki PSCK umilały wszystkim czas kolędami i pastorałkami. Nikomu nie brakowało materiałów plastycznych, czyli farb, żeli, pasteli i pozłotek i pomysłów, bo tematyka zdobień była bardzo szeroka.

Dominowały motywy świąteczne, czyli gwiazdy betlejemskie, choinki, śnieżynki otaczające detale architektoniczne pińczowskich zabytków ale na przykład Iwona Senderowska - rzecznik prasowy ratusza na swojej bombce malowała śliczne balony, bo jest także działaczką Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie. Pod okiem pełniącej obowiązki dyrektora PSCK Agnieszki Kucybały tworzył swe dzieło franciszkanin ojciec Leon Pokorski, który jest nie tylko bardzo znanym poetą ale - jak się okazuje - także wspaniałym malarzem. - Wybieram bombkę w kolorze błękitnym i ozdobię ja tematyką anielską, która tak wspaniale komponuje się z nadchodzącymi świętami - mówił duchowny.

Z wielkim zapałem malował swą bombkę najmłodszy uczestnik spotkania, niespełna dwuletni Kacperek Cygan, który przy stole zasiał w towarzystwie babci Krystyny. Malowały także dzieciaki z sekcji plastycznej, które już wcześniej przygotowały także mnóstwo kart świątecznych wykonanych w różnych technikach. Malowali także dorośli skupieni w powstałym niedawno "Klubu Twórców - Ludzi z Pasją”. Zajęcia w tym klubie prowadzi Andrzej Kozera i rozrasta się on jak ciasto na drożdżach, bo osób różnych profesji przybywa przy sztalugach w z każdym spotkaniem. - Był to dla wszystkich obecnych miły i niezapomniany wieczór, wspaniale wprowadzający w nastrój nadchodzących świat - powiedziała nam Grażyna Pasternak - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Bogucic. Bombki i inne cacka ozdobią choinki w szpitalach, przedszkolach, szkołach, domach opieki ale także wielu instytucjach miasta i gminy.

Źródło: Irena Imosa, Echo Dnia, 19 XII 2008

Zobacz zdjęcia w galerii Echa Dnia http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Dato=20081218&Category=GALERIA11&ArtNo=633934375&Ref=PH