Archiwum

Powrót do listy aktualności

LGD „Ponidzie” na Targach w Kielcach 21.04.2009

16 Lokalnych Grup Działania wzięło udział w I Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki, które odbyły się w miniony weekend w Kielcach. Region Pińczowa i okolic reprezentowała Lokalna Grupa Działania „Ponidzie”.

 Przedsięwzięcie odbyło się przy współpracy WTO – Światowej Organizacji Turystycznej i Europejskiej Federacji Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej Eurogites oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Organizatorami wydarzenia na szczeblu krajowym było: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki, a na szczeblu regionalnym: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Targi Kielce i Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Koordynatorem przedsięwzięcia była Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.Na targach spotkało się blisko 80 wystawców z najpiękniejszych zakątków Polski i Europy Wschodniej. Dla zwiedzających swą ofertę przedstawiły gospodarstwa agroturystyczne z Mazowsza, Wielkopolski, Podkarpacia czy Świętokrzyskiego. Swoje stoisko pokazała także Lokalna Grupa Działania „Ponidzie” prezentując firmy, stowarzyszenia, organizacje turystyczne, gminy i powiaty, które ją tworzą. Była to pierwsza okazja do zapromowania atrakcji turystycznych, którymi mogą pochwalić się gminy współtworzące LGD „Ponidzie”: Pińczów, Działoszyce, Kije, Michałów i Złota.

Ponieważ Targi były ukierunkowane na promocję agroturystyki, nie mogło zabraknąć tam Kapeli Ludowej Ponidzie Macieja Sobonia z Pińczowa oraz Stowarzyszenia Kobiet Wsi Włoszczowice. Na stoiskach przygotowanych w formie jarmarku  i karczmy swoje produkty   prezentowały: Stowarzyszenie Kobiet Wsi Włoszczowice, Klub Rozwoju Regionalnego w Bogucicach i Gospodarstwo Rolne „Pasieka” z Gór.

 „Stoisko LGD Ponidzie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem turystów i odwiedzających Targi. W szczególności pytano nas o możliwość wypoczynku na wsi, w gospodarstwach agroturystycznych. Pojawiało się też wiele pytań o aktywny wypoczynek w Gminie Pińczów. Możliwości organizowania spływów kajakowych, jazdy konnej i pieszych wycieczek były niewątpliwie jednymi z bardziej poszukiwanych przez odwiedzających targi turystów. Takie propozycje znajdując się w ofercie naszych gmin, w tym Gminy Pińczów, co wielokrotnie podkreślaliśmy.” – relacjonuje Janusz Zieliński – prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Ponidzie”.

Osoby zainteresowane działalnością LGD „Ponidzie” odsyłamy do biura, które mieści się w Pińczowie przy ul. Złotej 7 oraz na stronę internetową www.lgdponidzie.pl.