Archiwum

Powrót do listy aktualności

Jak spędzić ferie w mieście 10.02.2009

Już od 16 lutego (poniedziałek) rozpoczną się ferie.  Zimowa przerwa w nauce potrwa dwa tygodnie. Na ten czas pińczowskie placówki kultury i rozrywki zaproponowały szeroki program zajęć; ofertę dla tych co zostają w domu przygotowały również szkoły i służby mundurowe. Podajemy mini-ściągawkę, jak - bez nudy - spędzić ferie w mieście.

 

w PSCK-u
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w zajęciach plastycznych, muzycznych, tanecznych i komputerowych.  Na warsztatach plastycznych, które odbywać się będą w godzinach przed- i popołudniowych, można będzie nie tylko doskonalić rysunek pod okiem profesjonalistów, ale i poznawać nowe techniki plastyczne: malowanie na szkle, malowanie nasionami, nauka wycinanek ludowych. Uczestnicy zajęć będą również projektować i wykonywać kartki pocztowe z widokami zabytków Pińczowa, a także pobawią się w scenarzystów projektując i wykonując dekorację teatralną do „Kota w butach”. Ciekawą formą poznawania sztuki przez zabawę będą, obok zajęć ze scenografii, warsztaty teatralne zaplanowane na drugi tydzień ferii. Jeśli nie plastyka to taniec - dwa razy w tygodniu odbywać się będą zajęcia – „Kurs tańca towarzyskiego dla dzieci i młodzieży.” Propozycją PSCK dla fanów gier komputerowych jest turniej FIFA 07, który rozegrany zostanie w dniach od 17-20 lutego. Otwarte dla chętnych będą również zajęcia prowadzone w PSCK przez Krzysztofa Dusika (Sekcja Signum Polonicum - na treningach można nauczyć się polskiej sztuki walki oraz poznać bogatą tradycję oręża polskiego) oraz Aeroklub Regionalny w Pińczowie (na modelarni lotniczej „Skrzydełko” wykonywane są modele samolotów, balony na ogrzane powietrze oraz z wykorzystaniem komputera uczestnicy doskonalą umiejętność sterowania na symulatorze lotów R/C). Obok zajęć warsztatowych dla młodzieży, przez okres ferii, PSCK udostępnia bezpłatnie kawiarenkę komputerową, bilard, tenis stołowy. Wielką atrakcją dla najmłodszych będzie bal kostiumowy, który odbędzie się 20 lutego.


fot. Alicja Mazurek

w Muzeum
Również Muzeum Regionalne przygotowało szereg atrakcji: od warsztatów z malowania porcelany, sposobów pozyskiwania papieru czerpanego przez garncarstwo, fotografię czarno-białą po sztukę kaligrafii hebrajskiej. Pracownicy Muzeum i Informacji Turystycznej zapraszają na zajęcia od wtorku do piątku w godzinach od 9:30 do 14:30. Zajęcia warsztatowe przeplatać się będą z ciekawymi projekcjami multimedialnymi: święta żydowskie, sztetl – dawniej i dziś, archeologia Ponidzia. Przy sprzyjającej pogodzie odbywać się będą również plenery fotograficzne i wycieczki po Pińczowie. Propozycją dla kolekcjonerów medali, monet, znaczków są warsztaty numizmatyczne, które zorganizowane zostaną w drugim tygodniu ferii w zależności od ilości chętnych (zgłoszenia do 20 lutego do godz. 14:00).
Osoby lub grupy zorganizowane zainteresowane zajęciami w ramach ferii w Muzeum proszone są o kontakt telefoniczny (041 357 24 72) lub mailowy: mrpinczow@wp.pl.


fot. Wojciech Bałabański

w bibliotece
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież na zimowy konkurs czytelniczy „List do Anaruka” i zajęcia z „robótek ręcznych”, czyli wykonywania dowolną techniką zakładek do książek. Podczas ferii dla aktualnych i przyszłych czytelników przewidziano również lekcje biblioteczne na temat książki i czytelnictwa, zachęcające do czytania i korzystania z zasobów biblioteki. 27 lutego zaplanowano w bibliotece czas na czytanie i zabawę pod hasłem „Głośne czytanie i zgaduj – zgadula”. Przez okres ferii będzie można zapoznać się również z wystawą książek Anny Świrszczyńskiej oraz pooglądać prace plastyczne wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Gackach i osadzonych z Zakładu Karnego z Pińczowa.

na basenie i w szkole
Podobnie, jak w roku ubiegłym, młodzież szkolna będzie mogła korzystać z Pływalni Miejskiej „Delfinek”. Bezpłatny wstęp na basen dla uczniów z Gminy Pińczów możliwy będzie przez cały okres trwania ferii w godzinach od 8:00 do 12:00. Warunkiem bezpłatnego korzystania z pływalni jest jedynie okazanie legitymacji szkolnej. Mimo ferii szkoły nie zamkną swoich sal przed uczniami. Wszystkie placówki zaplanowały szereg zajęć edukacyjnych, rekreacyjno-sportowych, kółek zainteresowań (m.in. teatralne, komputerowe, językowe, plastyczne, przyrodnicze, harcerskie). Zajęcia odbywać się będą pod okiem opiekunów w wyznaczonych godzinach.

„Bezpieczne Ferie”
W całym kraju, od 16 stycznia do 1 marca, trwa akcja „Bezpieczne Ferie” ", mająca zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Akcja wiąże się ze wzmożoną kontrolą służb mundurowych na drogach, czy w placówkach wypoczynku gdzie organizowane są zimowiska. Policjanci sprawdzają, czy nieletnim sprzedawany jest alkohol i kontrolują miejsca, w których może dojść do kradzieży, rozbojów bądź wypadków (dworce, parki, itp.) Akcja „Bezpieczne Ferie” to jednak nie tylko kontrole. W Pińczowie Policja i Straż Miejska współorganizują imprezy sportowe tak, aby dzieci i młodzież, które pozostają w swoich miejscowościach, mogły miło i bezpiecznie spędzić czas wolny. I tak na 18 lutego zaplanowano Międzyszkolny Turniej „Unihokeja” w Szkole Podstawowej w Bogucicach, podczas którego odbędzie się konkurs wiedzy na temat szkodliwości i zakazie spożywania alkoholu. 21 lutego w Gimnazjum Nr 1 KPP Pińczów organizuje Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży (od 9:00 – 13:00); a tydzień później (28 lutego), w tym samym miejscu zorganizowany zostanie II Halowy Turniej Piłki Nożnej, którego inicjatorem jest brat Mariusz Tomana (OFM). Turniejowi, nad którym patronat honorowy objął burmistrz Włodzimierz Badurak, przyświeca hasło „We wspólnocie odnajdujemy dobro”.

Ferie w województwie świętokrzyskim trwać będą od 16 lutego do 1 marca.

Pobierz: Ferie_z_PSCK

Pobierz: Ferie_z_Muzeum