Archiwum

Powrót do listy aktualności

Gimnazjaliści przyjadą do Pińczowa 13.03.2008

Ponad ćwierć tysiąca pasjonujących się ekonomią gimnazjalistów z całej Polski przyjeżdża do Pińczowa. Turniej organizowany jest już po raz dziewiąty.

W Pińczowie wszystko jest już przygotowane do IX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej. Aż 254 uczniów z 88 gimnazjów całej Polski potwierdziło udział w rozpoczynającym się jutro, 14 marca w Pińczowie IX Turnieju Wiedzy Ekonomicznej. Pińczowskie Gimnazjum numer 2 imienia Adolfa Dygasińskiego organizuje turniej wspólnie z zarządem PKO BP, a patronat medialny sprawują redakcje "Płomyczka” i "Echa Dnia”.

W piątek do Pińczowa przyjadą gimnazjaliści z tak odległych miast jak Wrocław, Bełżec, Krosno, Zakopane, Lubań, Gdańsk, czy Warszawa. Wszyscy finaliści przeszli przez sito eliminacji szkolnych przeprowadzonych przez nauczycieli matematyki i specjalistów z banku PKO BP

Nie tylko ekonomia

- Gdy dziewięć lat temu przystępowaliśmy do organizacji pierwszego turnieju, chodziło nam o to, aby uczniowie poznali określone fakty i schematy w rozwiązywaniu zadań. Chodziło o praktyczną umiejętność posługiwania się wiedzą.

W piątek - podobnie jak w latach poprzednich - zadania finałowe przywiezione zostaną z Krakowa i odpieczętowane będą przy wszystkich uczestnikach. Dla uczestników konkursu przyjazd do Pińczowa, to nie tylko współzawodnictwo ekonomiczne, ale także możliwość zwiedzenia miasta i okolic. W tym roku goście z całej Polski pojadą do Tokarni, Stadniny Koni w Michałowie oraz Wiślicy i Chrobrza, gdzie młodzież zwiedzi Szkolną Izbę Tradycji Kulturowych Ponidzia mieszczącą się w Pałacu Wielopolskich. Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie turnieju uprzyjemnił gościom występ orkiestry szkoły muzycznej pod batutą Tadeusza Bartosa - mówi Hanna Mitka Marszalik, wicedyrektorka Gimnazjum numer 2, główna organizatorka turnieju.

Turniej coraz większy

Popularność turnieju wrasta z roku na rok. Dwa pierwsze finały obejmowały zasięgiem jedynie obszar województwa świętokrzyskiego. Ale już na trzeci przyjechała młodzież również spoza naszego regionu.

Aby wszystko przebiegało sprawnie i zgodnie z regulaminem, uczestnicy konkursu dzieleni są na dwie grupy - bo sala gimnastyczna szkoły nie jest w stanie pomieścić tak dużej liczby uczestników. Część z nich rozwiązuje konkursowe zadania w auli Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych, znajdującej się naprzeciw gmachu Gimnazjum numer 2. Wśród uczniów już krążą - niepotwierdzone wprawdzie - informacje o bardzo cennych nagrodach ufundowanych dla tegorocznych laureatów.

Źródło: Irena Imosa, "Echo Dnia"