Archiwum

Powrót do listy aktualności

Dzień Pińczowa na krakowskim Rynku 23.08.2019

Mieszkańcy Krakowa i turyści z różnych zakątków świata już po raz 13 zobaczyli to, czym region Ponidzia może się poszczycić. W czwartek, 22 sierpnia w Krakowie miał miejsce Dzień Pińczowa, w ramach 43. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. Zaprezentowano twórczość ludową, wystąpili artyści, pokazano też pyszną kuchnię oraz wiele atrakcji Ponidzia. To już tradycja, że w ramach Międzynarodowych Targów Gmina Pińczów otrzymuje na cały dzień estradę przy ratuszu oraz stoiska na Rynku Głównym w Krakowie, aby móc tam zaprezentować wszystko to, co w naszym regionie najcenniejsze i czym z całą pewnością możemy się pochwalić na arenie nie tylko polskiej, ale też międzynarodowej.
Jak co roku nidziański dzień rozpoczął się korowodem uczestników wokół Rynku Głównego w Krakowie. Prowadziła go Orkiestra Dęta z pińczowskiej Szkoły Muzycznej I stopnia pod batutą Tadeusza Bartosa. Pochód dotarł aż pod wieżę ratuszową, gdzie na zaaranżowanej scenie Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów, Józef Spiszak prezes Centrum Sztuki Ludowej IMAGO oraz Sławomir Pietrzyk wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa powitali serdecznie przybyłych gości. Następnie soliści i zespoły z Ponidzia zafundowali wielogodzinną ucztę muzyczną. Na krakowskiej estradzie wystąpili między innymi: uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Pińczowie, młodzież działająca przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, Kapela Koperniacy oraz KGW Kopernia, zespół Koła Gospodyń Wiejskich Skałczanki z Bogucic, Stowarzyszenie Chata Bogucka, zespół KGW Kozubowianki, KGW Skowronianki, Kapela Swoje Chłopy, OSP Pełczyska, Kapela Ponidzie Maćka Sobonia i Kapela z Lubczy Stefana Wyczyńskiego. Część artystyczną przygotowała także Rycerska Grupa Rekonstrukcyjna z Pińczowa. Przez cały dzień na płycie Rynku Głównego w Krakowie mieszkańcy i turyści z przeróżnych zakątków świata podchodzili do ponidziańskich kramów. Nie zabrakło stoisk pań z Kół Gospodyń Wiejskich, przy których ustawiali się chętni na regionalne pyszności, w szczególności ciasta i domowe przetwory. Zaprezentowały się następujące stoiska: Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia, Rękodzieło – Małgorzata Suchowiecka, Rękodzieło – Barbara Górzyńska, KGW Kopernia, KGW Kozubów, KGW Uników, KGW Bogucice – Skałczanki, KGW Młodzawy, KGW Skowronno. Ci, którzy nigdy nie byli w Pińczowie mogli cieszyć oczy fotografiami, przedstawiającymi tutejsze krajobrazy i zabytki. Dodatkową atrakcją Dnia Pińczowa w Krakowie były konkursy dla publiczności, w których można było wygrać między innymi dwudniowy pobyt w Hotelu „Nad Starą Nidą”, vouchery na przelot motolotnią od Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie oraz mnóstwo gadżetów promocyjnych z Pińczowa.

Sponsorami nagród w konkursach o Ponidziu byli: Muzeum Regionalne w Pińczowie, Hotel nad Starą w Pińczowie, Aeroklub Regionalny w Pińczowie, Stowarzyszenie Klub Wodny Kon-Tiki, Restauracja Hamer Lunch, Pływalnia Miejska w Pińczowie, Natur – Vit.

 

krk 1

krk 2

krk 3

krk 4

krk 5

krk 6

krk 7

krk 8

krk 9

krk 10

krk 12

krk 13

krk 14

krk 15

krk 16

krk 16

krk 17

krk 18