Archiwum

Powrót do listy aktualności

Cytomammobus przyjedzie w maju do Pińczowa 30.04.2009

Przez tydzień, od 11 do 17 maja, na placu przy Szpitalu Powiatowym w Pińczowie zaparkuje cytommambobus z Kielc. Nowoczesny cytommamobus, wyposażony w najnowszy sprzęt diagnostyczny, od stycznia odwiedza powiaty województwa świętokrzyskiego docierając do mieszkanek, które nie mają łatwego dostępu do badań. Daje to szansę szerokiej grupie kobiet skorzystać z tak ważnych dla nich badań profilaktycznych chroniących przed rakiem piersi i rakiem szyjki macicy.

Z zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne będą mogły skorzystać panie w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały takiego badania.
W przypadku badań cytologicznych grupa wiekowa obejmuje panie w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały tych badań przez ostatnie 36 miesięcy.

Bezpośrednio na miejscu każda kobieta będzie mogła sprawdzić, czy kwalifikuje się na bezpłatne badania. Wystarczy, że poda numer pesel. Zarejestracji na badania będzie można dokonać na miejscu w cytomammobusie lub telefonicznie pod numerem 661 911 300.
Badania wykonywane będą w dniach 11-17 maja w godzinach od 9:00 do 16:00.

„To bardzo dobry pomysł i cieszę się, że cytomammobus przyjedzie do Pińczowa” – komentuje akcję burmistrz Włodzimierz Badurak. Gmina Pińczów już od 2007 roku organizowała wyjazdy do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dla mieszkanek gminy. Dzięki nim, bez kolejek, ponad 130 pań z terenu Gminy Pińczów wykonało bezpłatnie badania mammograficzne. „Nie tylko organizowaliśmy, ale i promowaliśmy wykonywanie badań profilaktycznych. W ubiegłym roku, w ramach akcji Kochaj Życie, odbyło się nocne czytanie w Belwederze, w którym wzięła udział pani Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wiele znanych osób z Województwa Świętokrzyskiego. Spotkanie było świetną okazją do nagłośnienia problemu badań.” – dodaje burmistrz.

Organizatorzy akcji bezpłatnych badań liczą na to, że cytomammobus przyniesie większą skuteczność w ilości przebadanych kobiet. Wg szacunkowych danych do tej pory tylko około 20 procent kobiet wykonało takie badania.

Listowne zaproszenia na badania otrzymają wszystkie mieszkanki Gminy Pińczów znajdujące się we wskazanej grupie wiekowej. Apel o korzystanie z badań czytany będzie również w kościołach.

Bezpłatne badania cytologiczne wykonywane są również w Samorządowym ZOZ-ie w Poradni Ginekologicznej w Pińczowie (ul. Klasztorna 6, I piętro). Bliższe informacje można uzyskać pod numerem tel. (041) 357 26 89.