Archiwum

Powrót do listy aktualności

Będzie punkt informacyjny dla rolników 04.12.2008

Od początku stycznia 2009 w Pińczowie rozpocznie działalność Punkt Informacyjny dla rolników z terenu Województwa Świętokrzyskiego i części Małopolski.. W środę (26.XI), w Urzędzie Miejskim, podpisano stosowne porozumienie w sprawie uruchomienia punktu pomiędzy Gminą Pińczów a Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o.
Od lewej: Jerzy Szymona, Stefan Zasada, Włodzimierz Badurak

Pomysłodawcą i inicjatorem uruchomienia punktu jest pan Stefan Zasada – wieloletni pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, od 15 lat inspektor ds. kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym. Punkt świadczyć będzie głównie pomoc doradczą i informacyjną w zakresie rolnictwa ekologicznego. Zainteresowani rolnicy będą mogli uzyskać niezbędne informacje jak przestawić rolnictwo konwencjonalne na ekologiczne, gdzie i jak uzyskać dopłaty rolnicze. Pracownicy punktu służyć będą również pomocą w wypełnianiu stosownych wniosków.

Wybór Pińczowa na zlokalizowanie Punktu Informacyjnego jest nieprzypadkowy. Na terenie Gminy Pińczów działa bowiem Nadnidziańskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego „Ekonida”, które zrzesza 186 rolników a Powiat Pińczowski zajmuje czołowe miejsce w Polsce pod względem liczby gospodarstw ekologicznych. Rolnictwo ekologiczne stanowi nie tylko nowoczesny system produkcji rolnej, ale jest też opłacalny dla samych rolników. Koszty związane z konwencjonalną produkcją, stosowanie drogich nawozów, przestało być opłacalne. Rolnictwo ekologiczne jest alternatywą dla rolnictwa konwencjonalnego - zapewnia nie tylko szeroki zbyt produktów, ale i otwiera możliwości dofinansowania tego typu produkcji z Unii Europejskiej. Poprzez stosowanie środków naturalnych, nie będących przetworzone technologicznie - zapewnia trwałą żyzność gleby, zdrowotność zwierząt, nie zatruwając przy tym środowiska i gwarantując produkcję wysokiej jakości, zdrowych produktów rolniczych.

Godziny pracy Punktu Informacyjnego ustalone zostaną w najbliższym czasie i podane do publicznej wiadomości.