Archiwum

Powrót do listy aktualności

Badania profilaktyczne 23.11.2017

Personel Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie zaprasza pacjentów na badania w ramach realizowanych programów profilaktycznych. Jak podkreśla dyrektor Marcin Wojniak do badań profilaktycznych podchodzimy bardzo sceptycznie, mimo że to profilaktyka jest podstawą medycyny, a nie terapia. Pomimo, iż pacjent nie ponosi kosztów badań, to tylko około 10% z nas z nich korzysta.

Dnia 23.11.2017 r. od godziny 15:00 w ośrodku przy ul. Klasztornej 6 prowadzone będą bezpłatne badania urologiczne dla mężczyzn, na które są jeszcze wolne miejsca.

Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji trzech stałych programów profilaktycznych, tj:

Program profilaktyki gruźlicy adresowany do osób powyżej 18 roku życia, które nie miały w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:

  • miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
  • mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, obciążone problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).

Program profilaktyki chorób układu krążenia adresowany jest do osób które:

  • mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat ;
  • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, obciążonych następującymi czynnikami ryzyka:

- nadciśnienie tętnicze krwi (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg),

- podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu,

- palenie tytoniu,

- niska aktywność ruchowa,

- nadwaga i otyłość,

- upośledzona tolerancja glukozy,

- wzrost stężenia fibrynogenu,

- wzrost stężenia kwasu moczowego,

- nadmierny stres,

- nieracjonalne odżywianie,

- płeć męska,

- obciążenia genetyczne.

Program bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko grypie skierowany do mieszkańców gminy Pińczów którzy ukończyli 55 rok życia.

W listopadzie została również podpisana przez dyrektora Wojniaka umowa współpracy z ŚCO na program profilaktyki nowotworów głowy i szyi, który pozwala skorzystać bez oczekiwania w kolejkach do lekarza specjalisty z badań laryngologicznych przy użyciu nasofiberoskopu.

szoz 1

szoz 2