Archiwum

Powrót do listy aktualności

Artyści - Artyście 21.09.2009

W najbliższy piątek (25 września), w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, odbędzie się niecodzienny wernisaż malarskich miniatur. Ekspozycja poświecona jest pamięci wybitnego pińczowskiego malarza - Krzysztofa Buckiego, a prace na wystawę przygotowała trójka pińczowskich artystów: Małgorzata Marszalik-Znojek, Andrzej Kozera i Paweł Kisielewski.

<img src="images/aktualnosci/old/news/8091253521082wystawa.jpg" border="0" alt="" />
Dla Pawła Kisielewskiego będzie to pierwsza, tak duża wystawa w Pińczowie. Na wernisażu zaprezentowanych zostanie 40 miniatur jego autorstwa.

Na wernisażu zaprezentowanych zostanie ponad 120 miniatur. Wszystkie prace stanowią artystyczny komentarz do twórczości pińczowianina Krzysztofa Buckiego. Przygotowania do organizacji wystawy rozpoczęły się wiosną tego roku. Przez kilka miesięcy artyści tworzyli swoje miniatury, a w piątek odbędzie się ich pierwsza, publiczna prezentacja. Jeszcze w tym roku planowana jest organizacja pleneru malarskiego, który również nawiązywać będzie do twórczości Krzysztofa Buckiego.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17:30 w Muzeum Regionalnym. Serdecznie zapraszamy

Krzysztof Bucki (1936 - 1983) urodził się w Pińczowie i tutaj został 26 lat temu pochowany. Jego nagrobek zdobi chusta św. Weroniki i popiersie artysty. Był wybitnym malarzem, absolwentem krakowskiej ASP, ale znaczna część swego życia spędził w Opolu, gdzie tworzył. Jego malarstwo mieli okazję podziwiać bywalcy renomowanych galerii w Paryżu, Bratysławie czy Budapeszcie. W latach 70 -tych w wydanym na Zachodzie kompendium wiedzy pt. "Malarstwo, rzeźba i architektura” jego nazwisko jest wymieniane jako jednego z nielicznych Polaków, pośród nazwisk artystów z całego świata. W wielu uczelniach artystycznych w przedmiocie "historia sztuki” studenci poznają i analizują jego dokonania.

Patronat nad wystawą sprawują: Włodzimierz Badurak - Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Czesław Siekierski - europoseł.