Archiwum

Powrót do listy aktualności

Aleksander Staniszew Osobowością Gminy 05.02.2008

Aleksander Staniszew został wybrany Osobowością Gminy Pińczów 2007 roku. W niedzielę, w obecności posłów, senatorów, przedstawicieli województwa świętokrzyskiego oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Pińczowa, laureat otrzymał statuetkę symbolizującą Osobowość Gminy. Uroczystość uświetnił koncert „Najpiękniejsze arie i duety z operetek i musicali”. W życiu naszej społeczności lokalnej obchodzimy dziś wydarzenie doniosłe – po raz pierwszy przyznane zostanie wyróżnienie dla Osobowości Gminy Pińczów. – mówił burmistrz Włodzimierz Badurak rozpoczynając uroczystość – Nadając tytuł Osobowość Roku pragniemy zwrócić szczególną uwagę na dzisiejszego bohatera, który poświęcił dużą część swojego życia na działalność związaną z Pińczowem.Do tytułu zgłoszonych zostało pięć osób: Jan Bębenek, Henryk Dąbrowski, Artur Dutkiewicz, Mieczysław Pikulski i Aleksander Staniszew. Decyzją Kapituły wszystkie osoby zostały nominowane, a tylko jedna z nich – Aleksander Staniszew - otrzymał tytuł Osobowości Roku Gminy Pińczów 2007.„ Zostać Osobowością Roku w mieście, gdzie tworzyły tak wielkie, wybitne osoby jest wielkim wydarzeniem i wyróżnieniem. Kapituła, przyznając wyróżnienie brała pod uwagę zasługi i popularyzację Pińczowa na arenie krajowej i międzynarodowej.” – uzasadniał wybór przewodniczący Kapituły prof. Adam Massalski.

 „Dziękuję kapitule za przyznanie tak zaszczytnego tytułu, który ma tym większe znaczenie, że przyznawany jest po raz pierwszy.” – powiedział Aleksander Staniszew odbierając statuetkę.
Słowa uznania dla laureata i gratulacje złożyli w kolejności: Marek Omasta – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie; Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski; parlamentarzyści: Przemysław Gosiewski, Maria Zuba, Henryk Milcarz, Andrzej Pałys; Zbigniew Kierkowski – Przewodniczący Rady Powiatu, ks dziekan Józef Zdradzisz, Katarzyna Modrzewiecka – wychowanka laureata, złota medalistka pucharu świata w 2007 roku oraz Krzysztof Marszalik – kolega z pracy i przyjaciel.Aleksander Staniszew
Nauczyciel, wieloletni radny, sportowiec. Międzynarodowej klasy ekspert karate. Sekretarz Generalny Światowej Federacji Okinawa Shorin-Ryu karate z siedzibą w Japonii. Dzięki niemu Pińczów stał się liczącym się w kraju i na świecie ośrodkiem szkoleniowym karate. Posiada 7 stopień mistrzowski dan. Jest autorem ponad 200 artykułów w prasie krajowej i zagranicznej na temat metodyki nauczania i historii karate oraz 2 książek. Wykształcił ponad 120 czarnych pasów.
O sukcesach trenerskich Aleksandra Staniszew świadczą wyniki jego uczniów w licznych turniejach rozgrywanych na arenie polskiej i międzynarodowej. W 2007 roku dwaj jego wychowankowie z Pińczowa zostali złotymi medalistami Pucharu Świata Karate Shorin-Ryu.
Na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Pińczowie.