Archiwum

Powrót do listy aktualności

580 lat praw miejskich Pińczowa 15.09.2008

W tym roku mija 580 lat, które upłynęły od chwili nadania Pińczowowi praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę. Akt lokacyjny ogłoszono w Lublinie 21 września 1428 roku. 

Czytamy w nim tak: "Na usilne prośby samego Jana Głowacza wioskę Piandziczów położoną w ziemi sandomierskiej w powiecie wiślickim, która – jak mówią, już za czasów naszych poprzedników była nazywana miastem, przenosimy na prawo miejskie magdeburskie i na wieczne czasy przekształcamy w miasto i chcemy, by zwano je tą samą nazwą Piandziczów." Dalej jest mowa o samorządzie, uprawnieniach wójta, sądownictwie, handlu, podatkach i innych rzeczach umieszczanych zwykle w podobnych dokumentach. U spodu pergaminu zawisła królewska pieczęć. Akt nadania praw miejskich miał uroczystą oprawę, wzięli w nim udział liczni świadkowie, najważniejszych z nich dokument wymienia z nazwiska i urzędu.

Równie uroczyście świętować będziemy w najbliższą niedzielę, 580 rocznicę tego niezwykle ważnego w historii miasta wydarzenia. W bogatym programie obchodów znajdą się m.in.  koncerty, prezentacje zespołów regionalnych i młodzieżowych, konkursy, uroczysta sesja Rady Miejskiej połączona z nadaniem honorowego obywatelstwa reżyserowi Andrzejowi Barańskiemu, barwny korowód ulicami miasta, wystawy oraz wiele imprez towarzyszących.

<img src="images/aktualnosci/old/news/8831221462670lokacja_stronka.jpg" border="0" alt="" />

Więcej o uroczystościach lokacyjnych na specjalnie przygotowanej stronie internetowej obchodów www.580.pinczow.org