Archiwum

Powrót do listy aktualności

44. Łowy z Sokołami w Pińczowie 10.11.2017

Wczoraj w Pińczowie otwarte zostały 44. Międzynarodowe Łowy z Sokołami organizowane przez Polski Klub Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników”. Klub został założony w 1972 roku jako specjalistyczna sekcja Polskiego Związku Łowieckiego podlegająca Zarządowi Głównemu.

Priorytetowymi zadaniami Gniazda jest kultywowanie tradycji i sztuki sokolnictwa oraz działalność na rzecz ochrony ptaków drapieżnych. Obecnie do Gniazda należy około 150 osób z całego kraju. Oprócz polowania z ptakami łowczymi członkowie prowadzą również: hodowlę i rehabilitację ptaków drapieżnych, reintrodukcje sokołów wędrownych, ochronę biologiczną obiektów i upraw a także pokazy układania ptaków oraz lekcje edukacyjne, etc. Dorocznymi spotkaniami sokolników są: wiosenne - Walne Zebrania Gniazda oraz jesienne - Konkursy Latawcowe i Ogólnopolskie Łowy z Sokołami. W łowach i polowaniach wykorzystywane są orły, sokoły i jastrzębie, pomagają również psy myśliwskie głownie wyżły.

Od 10 lat klub organizuje spotkania na ziemi świętokrzyskiej. Tegoroczne łowy zgromadziły 76 sokolników z 86 ptakami z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec i Belgii. Bardzo ważna jest także pomoc Kół Łowieckich działających w okolicy: Koło Łowieckie „Łoś” w Busku Zdroju, Koło Łowieckie „Szarak” w Stopnicy, Koło Łowieckie „Diana” w Kazimierzy oraz Ośrodek Hodowli Zwierząt Polskiego Związku Łowieckiego w Bogucicach.

Członkowie klubu dziękują za serdeczne powitanie i gościnę w Pińczowie.

sokoły 1

sokoły 2

sokoły 3

sokoły 4

sokoły 5

sokoły 6