Archiwum

Powrót do listy aktualności

10 lat Województwa Świętokrzyskiego 04.09.2008

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, wystawa fotografii dokumentująca walkę mieszkańców regionu o województwo, debaty,  spektakle, koncerty i Europejski Festyn Rodzinny towarzyszyć będą obchodom  10-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego. Rocznicowe uroczystości odbywać się będą od 4 do 7 września. 

 Świętowanie rozpoczniemy 4 września uroczystą sesją Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W tym samym dniu odbędzie się także uroczyste otwarcie nowej siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a w Galerii „Echo” w Kielcach otwarta zostanie wystawa fotografii  „Walka o województwo - jak to było?”.
5 września,  w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy l. żeromskiego 5 w Kielcach odbędzie się konferencja naukowa  „Tożsamość województwa świętokrzyskiego w kontekście kraju i Unii Europejskiej”, a w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Debata Oxfordzka. Jej uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie czy województwo świętokrzyskie wykorzystało szansę rozwoju otrzymaną 10 lat temu. Wieczorem, na dziedzińcu przed Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się koncert „Jedno serce - jedna muzyka - jeden świat. Melodie i piosenki ludowe bliskie sercu” w aranżacji Marka Tercza.
Szereg atrakcji czeka nas też w weekend 6 i 7 września.
W sobotę, 6 września, na kieleckim deptaku można będzie posłuchać katarynek podczas Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy, w Teatrze  im. Stefana Żeromskiego obejrzeć spektakl „Choinka u Iwanowów”, a na dziedzińcu Muzeum Zabawy i Zabawek -  Krajowe Mistrzostwa Modeli Zdalnie Sterowanych. Wieczorem, w Pałacyku Zielińskich odbędzie się koncert poetycki, którego gwiazdą będzie Robert Kasprzycki.
Zaplanowane na niedzielę 7 września uroczystości rozpocznie msza święta w intencji mieszkańców województwa, odprawiona w klasztorze Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu.  W tym dniu z Kielc, do wszystkich powiatów województwa wyjadą  autokary w ramach akcji „Odkryjmy Świętokrzyskie”.
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach odbędzie się premiera spektaklu „Złota rybka”, natomiast dla młodzieży atrakcyjnie zapowiada się „Muzyka niepokorna w Bazie Zbożowej.
O godz. 12.00 na ulicy Sienkiewicza rozpocznie się Europejski Festyn Rodzinny z prezentacjami artystycznymi na 4 scenach, kiermaszem i degustacją potraw regionalnych, zaś o godz. 19.00 w amfiteatrze na Kadzielni - koncert „Świętokrzyskie Gwiazdy dla Świętokrzyskiego”.               
Rocznicowym obchodom towarzyszy konkurs na piosenkę najlepiej promującą województwo świętokrzyskie oraz konkurs dla cukierników na najwspanialszy tort z okazji 10-lecia istnienia Województwa Świętokrzyskiego.

Źródło: www.sejmik.kielce.pl